#DrużynaJutra gotowa do działania. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Proszę o wsparcie, sugestie, współpracę. Spotkajmy się i rozmawiajmy. Nasza lista, to ludzie, których dobrze znacie – napisał na fb Andrzej Buła. Dziś przedstawił kandydatów do parlamentu. Jest wśród nich przedstawiciel Dobrzenia Wielkiego Rafał Kampa.

Listę otwiera wiceprzewodniczacy Nowoczesnej. Witold Zembaczyński ukończył studia na kierunku politologia na Uniwersytecie Opolskim. Do 2006 pracował w branży sportowej, później zajął się własną działalnością gospodarczą. W 2014 został menedżerem w Opolskim Budowlanym Centrum Biznesu. W 2014 został radnym Opola, a już w wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat posła VIII kadencji z list Nowoczesnej, której jest wiceprzewodniczącym. Został członkiem komisji śledczej ds. Amber Gold. Witold Zembaczyński jest rekordzistą Polski z 2004 roku w nurkowaniu technicznym w obiegu zamkniętym, nurkując na głębokość 131 metrów w kanionie na wyspie Smali Giftun na Morzu Czerwonym.

Andrzej Buła przedstawił najpierw panie, a później panów,  w kolejności alfabetycznej – widac ich miejsca na liście nie są jeszcze ostatecznie ustalone. Oto oni:

ELŻBIETA BIEŃ

Absolwentka Akademii Rolniczej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Opolskiego, a także Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, na której ukończyła Gerontologię Społeczną. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w spółdzielczości rolniczej oraz pomocy społecznej. Posiada także duże doświadczenie samorządowe. 5 razy kandydowała do Rady Miasta Opola uzyskując za każdym razem mandat radnej. W wyborach samorządowych otrzymywała od wyborców olbrzymi mandat zaufania w postaci bardzo licznych głosów oddanych na Jej osobę. W swojej działalności najbardziej realizuje się w rozwiązywaniu często bardzo trudnych problemów mieszkańców Opola. Jest zawsze blisko ludzi. Zawodowo pracuje z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W Radzie Miasta Opola pełniła różne funkcje, ostatnio pełni funkcję przewodniczącej Komisji Społecznej i Zdrowia, jest członkiem Komisji Infrastruktury. W Styczniu 2019 r. została powołana w skład Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w mieście Opolu.

GRAŻYNA GRABOWSKA-ŚWIĘS

Z wykształcenia magister inżynierii ekonomiki rolnictwa. Ponad 40 lat pracowała na stanowiskach kierowniczych i zarządczych, które pozwoliły jej poznać zagadnienia gospodarcze, społeczne i ekonomiczne. Od lat jest pasjonatką zdrowego trybu życia, nieustannie pogłębia wiedzę w tym zakresie, zachęcając chętnych do zmian. Wspiera rozwiązania ekologiczne w gospodarstwach domowych i kładzie duży nacisk na ich promocję. Działa w organizacjach pozarządowych z zakresu kultury i sztuki oraz wsparcia seniorów. Jak sama stwierdza: polityka senioralna w kraju to duże pole do działania i tworzenia rozwiązań im potrzebnych. Jest aktywną zawodowo emerytką. Ale wiek to przecież tylko liczba.

MONIKA JUREK

Magister matematyki, doświadczony nauczyciel, wychowawca, oligofrenopedagog, menedżer oświaty. Wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu (15 lat) Długoletni Członek Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Doświadczony samorządowiec, zaangażowany w sprawy oświatowe i społeczne. Radna Rady Miejskiej Brzegu (2010-2014), członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obecnie Radna Rady Powiatu Brzeskiego, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego (2018-2023) Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. 52 lata, żona i matka dwójki dorosłych dzieci.

BARBARA KAMIŃSKA

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola w kadencji 2018-2023. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta Opola w 2018 r. Ekonomistka, menadżer oświaty, pedagog, a także trener rozwoju osobistego i mediator. Obecnie zajmuje się współpracą z organizacjami pozarządowymi w województwie opolskim. W przeszłości wicemarszałek województwa opolskiego, doradca marszałka województwa, członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, członek zarządu powiatu opolskiego, dyrektor placówki oświatowej, członek zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej. Uwielbia łączyć swoje pasje i wykształcenie, które wykorzystuje w działaniu na rzecz mieszkańców Opolszczyzny. Zawsze starała się być blisko ludzi ich spraw, problemów i potencjałów. Potrafi rozmawiać z ludźmi, perfekcyjnie wykorzystując potencjał sztuki dialogu.

LEOKADIA KUBALAŃCA

Aktywna emerytka – była sekretarzem w Komitecie Domowym i w Radzie Osiedla SM „Przyszłość” w Opolu. Uczestniczyła w założeniu Koła „Zaodrze” Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, gdzie do dzisiaj jest jego sekretarzem. W latach 2014-2018 była członkinią Rady Seniorów miasta Opola, a od 2015 r. jej przewodniczącą. Od 2017 r. jest przewodniczącą Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego. Rada pod jej przewodnictwem działa w kierunku partycypacji oraz szacunku i inkluzji społecznej osób starszych. To z jej inicjatywy dewizą Forum Seniorów jest hasło: „Senior partnerem nie problemem”.

EWA MUC-KLIMEK

Mama Wiktora oraz Liwii. Jest absolwentką Politechniki Opolskiej wydziału Zarządzania na kierunkach: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Zarządzanie i Marketing. Od czasu ukończenia studiów pracuje w Zakładach Produkcyjnych NUTRICIA w Opolu, na stanowisku managera jednego z wydziałów. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu oraz działaniom na rzecz dzieci i społeczności lokalnej, jest w pełni świadoma potrzeb mieszkańców naszego regionu. Z jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu zrodził się pomysł organizacji Dnia Rodziny w PSP Izbicko, który organizuje od czterech lat. Poza aspektami sportowymi, stanowi doskonałą formę integracji lokalnej społeczności.

JOANNA NIEDŹWIEDŹ

Z wykształcenia socjolog i ekonomistka, z zamiłowania społecznik. Jest autorką i współautorką licznych projektów, takich jak: „Tacy Sami”, „Niepełnosprawny Obywatel Europy”, „Trzeźwy Umysł”, „Aktywny Samorząd – Aktywni (Nie)Pełnosprawni , „Lady D.”, „Świąteczne Warsztaty Integracyjne”, „Opolskie Kuźnią Talentów-interdyscyplinarne warsztaty artystyczne z udziałem młodzieży polonijnej”, adresowanych głównie do osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży i seniorów. W swoich projektach stawia na integrację społeczną oraz likwidację wszelkich barier. Jest zwolenniczką i propagatorką projektowania uniwersalnego – budowy obiektów oraz miejsc wypoczynku i rekreacji pozbawionych wszelkich barier, szczególnie architektonicznych, technicznych, informatycznych. Na co dzień współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, szczególnie działającymi w sferze polityki społecznej. Uważa, że organizacje pozarządowe i społeczności lokalne powinny odgrywać ważną rolę w budowaniu naszej przyszłości w myśl zasady „tyle władzy, na ile to konieczne, tyle wolności, na ile to możliwe oraz tyle państwa, na ile to konieczne, tyle społeczeństwa, na ile to możliwe.”

MONIKA OŻÓG

Doktor habilitowana nauk humanistycznych w zakresie historii oraz historyk sztuki. Zawodowo zajmuje się historią i sztuką wczesnochrześcijańską, a także tłumaczeniem i edycją starożytnych tekstów o historii Kościoła. Jest dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Udziela się społecznie, jest radną dzielnicy Chmielowice, współtworzy Radę Rodziców tutejszej szkoły. Jako matka 10-letniej córki oraz dorosłego już syna a także była nauczycielka w tym akademicka, doskonale zna problemy szkolnictwa oraz szans edukacyjnych i zawodowych naszych dzieci. Od kilkunastu lat działa na rzecz edukacji kulturowej lokalnych społeczności, poprzez wykorzystanie znaczeń i rangi regionalnych zabytków sztuki i architektury.

DARIUSZ GAJEWSKI

Od urodzenia mieszka w Starowicach Dolnych, w gminie Grodków. Szczęśliwy mąż i ojciec dwóch córek. Z zawodu rolnik, prowadzący kilkusethektarowe gospodarstwo rolne z produkcją roślinną i zwierzęcą. Od czterech kadencji radny Rady Miejskiej w Grodkowie będąc jej wiceprzewodniczącym oraz przewodniczącym. Od 2002 r. prowadzi III ligowy klub piłkarski LZS Starowice, który odnosi wiele sukcesów.

TADEUSZ GOC

Urodzony w Krakowie, gdzie spędził szczęśliwą młodość i ukończył AGH. W 1976 przeprowadził się do Strzelec Opolskich, gdzie rozpoczął pracę w miejscowej Cementowni. Był prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Strzelcach Opolskich. Z samorządem związany od 1994 r., najpierw jako radny, później wiceburmistrz, a od 2006 do dziś jako burmistrz. Prowadzi aktywny styl życia, relaksuje się biegając, pływając i jeżdżąc na nartach. Mimo wielu obowiązków znajduje też czas dla rodziny i wnuków. Często spaceruje po mieście wychodząc z założenia, że dostrzeże więcej z perspektywy pieszego niż zza kierownicy samochodu. Słynie z nietypowych rozwiązań w aranżacji miasta i determinacji w ich wprowadzaniu.

RAFAŁ KAMPA

Jest prezesem zarządu Stowarzyszenie Obrony Samorządności „Na Swoim” oraz przewodniczącym Komisji Gospodarczej w Radzie Gminy Dobrzeń Wielki. Ponadto został półfinalistą plebiscytu „Człowiek Roku” w dziedzinie „samorząd i polityka lokalna”, a także ubiegłorocznym zwycięzcą plebiscytu „Radny na Medal”! Rafał Kampa od urodzenia mieszka w Dobrzeniu Wielkim, z którym jest mocno związany od najmłodszych lat, w 2015 roku został wybrany do rady sołeckiej, od tego czasu znany w całej gminie jako osoba bardzo oddana sprawom lokalnej społeczności, stanął na czele protestów przeciwko rozdzieleniu gminy Dobrzeń Wielki, wielokrotnie biorąc udział w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych, między innymi przemawiał na stutysięcznym Marszu Wolności w Warszawie oraz w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i Brukseli.

TOMASZ KOSTUŚ

Mąż i szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Absolwent m.in. Uniwersytetu Opolskiego i Akademii Obrony Narodowej. Od kilkunastu lat aktywnie zajmuje się problematyką społeczno-polityczną województwa opolskiego. Był radnym trzech kadencji sejmiku województwa opolskiego, w którym pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a od lutego 2008 roku był członkiem zarządu województwa. W 2015 roku uzyskał mandat Posła na Sejm RP. W Parlamencie walczy o kluczowe inwestycje infrastrukturalne dla naszego regionu m.in. obwodnice Niemodlina czy Kędzierzyna-Koźla. Jest jednym z najaktywniejszych parlamentarzystów obecnej kadencji.

HENRYK MAŁEK

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach w specjalności mechanika, systemy i urządzenia energetyczne. W latach 1992-2002 był Burmistrzem Miasta i Gminy Biała. Ten okres to czas wielu wprowadzonych zmian w gminie Biała – w tym szpital w Białej, który dzięki temu funkcjonuje do dziś ciesząc się doskonałą reputacją. Dzięki Związkowi Celowemu Gmin Aqua Silesia, którego był współzałożycielem, zwodociągowane zostały praktycznie wszystkie wsie w gminie. Współuczestniczył w tworzeniu Polsko-Czeskiego Euroregionu PRADZIAD, gdzie w latach 1997-2002 był członkiem zarządu. Z zaangażowaniem działał w sprawach rolniczych, w szczególnie w zachęcaniu rolników do zakładania grup producenckie. W latach 2003-2007 pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i brał udział w zespole opracowującym Regionalną Strategię Innowacji, Strategię Rozwoju Województwa Opolskiego oraz Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Opolskiego na lata 2007 -2013. Był ekspertem i członkiem Zespołów Komisji Oceny Projektów z dziedziny gospodarki w programach: Phare, ZPORR, Kontrakt Wojewódzki, ekspertem i trenerem z dziedziny gospodarki, członkiem Zarządu „Stowarzyszenia Promocja Przedsiębiorczości” w Opolu. W 2007 roku na zlecenie Marszałka Województwa przygotował koncepcję działania Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu pełniąc w nim do 2009 roku funkcję zastępcy dyrektora. W tym czasie odpowiadał za rozdział środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W latach 2009-2011 był wiceprezesem Fundacji Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Od roku 2012 do chwili obecnej pracuje na stanowisku sekretarza powiatu w Krapkowicach.

RAJMUND MILLER

Z zawodu lekarz – specjalizacja laryngologia. Od 1990 samorządowiec kilku kadencji radny rady miasta Nysa, radny powiatu nyskiego oraz radny sejmiku województwa opolskiego. Od 2011 Poseł na Sejm RP aktywnie zaangażowany w prace Sejmowej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej i Rodziny. Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. osób niepełnosprawnych. Przewodniczący zespołu ds. rozwiązywania problemów i walki z otyłością. Pomysłodawca i Inicjator ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Lokalnie zaangażowany przy staraniach na rzecz budowy obwodnicy Nysy oraz zabezpieczenia powodziowego na tamie, a także działacz na rzecz lokalnej społeczności.

ARTUR NOWAK

Od zawsze związany z Kluczborkiem i powiatem kluczborskim. W Ligocie Dolnej był 10 lat Liderem Odnowy Wsi, tu prowadził własną działalność gospodarczą. Tu też działa w samorządzie – kadencjach 2010-2014 i 2018- 2023 jest Członkiem Zarządu Powiatu Kluczborskiego. Artur Nowak to osoba pozytywnie nastawiony do otoczenia, lubi pomagać ludziom, wierzy, że razem można korzystnie zmieniać miasto i powiat. Dlatego w czasie, kiedy szwankuje nasza służba zdrowia, wymyślił i skutecznie wprowadził w życie program „Akcja dla Serca”. Dzięki czemu w 28 miejscach w powiecie kluczborskim zostały wyposażone w automatyczne defibrylatory – urządzenia, które ratują życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. A to jeszcze nie koniec, wkrótce ruszy trzecia już edycja Akcji dla Serca, dzięki której razem ze strażakami OSP znów będzie chciał podnieść bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców!

ADAM RACZYŃSKI

Od lat związany samorządem. W 2010 roku zaczynał jako radny Pakosławic, a już w 2014 roku został jej Wójtem i kieruje gminą do dnia dzisiejszego. W latach 2008-2014 był Prezesem Klubu piłkarskiego LZS Orzeł Reńska Wieś, w którym nadal aktywnie działa. Od 2008 do 2014 był Prezesem Stowarzyszenia Rajska Dolina. Jest liderem dwóch wygranych projektów z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego: „Dziś orlik klubowy jutro stadion Narodowy”. Aktywnie promuję turystykę rowerową oraz jeździectwo.

DRAGOMIR RUDY

Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Magister historii, pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku zajmujący się promocją gminy i obsługą ruchu turystycznego. Inicjator wielu przedsięwzięć charytatywnych i społecznych. Organizator spływów kajakowych, wycieczek rowerowych, spotkań z historią, wystaw czy innych atrakcji dla mieszkańców i gości. Działacz sportowy, członek zarządu ekstra ligowego LKS Rolnik Głogówek. Lokalny badacz historii, autor wielu artykułów dotyczących regionu.

ADRIAN SULIKOWSKI

Opolanin, ojciec dwójki dzieci. Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu z tytułem mgr inż. Inżynierii Środowiska. Od 15 lat prowadzi własną działalność gospodarcza. Rolnik hobbysta. Działa w organizacjach pozarządowych i pro-środowiskowych. Lider partii Zieloni w województwie opolskim.

JANUSZ TRZEPIZUR

Od 16 lat związany z samorządem, najpierw jako radny miasta Opola, w ostatnich trzech kadencjach radny wojewódzki. Jako zawodnik, olimpijczyk, dwukrotny wicemistrz Europy w skoku wzwyż zawsze mierzył wysoko. Był rekordzistą Polski. Teraz też stara się, by Opole, nasz region, sięgał wysoko. Stąd m.in. pomysł organizacji Opolskiego Festiwalu Skoków, gdzie od lat rywalizują najlepsi skoczkowie na świecie. Jako radny i przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu zabiegał i wspierał budowę wielu inwestycji w naszym województwie m.in.: Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków, Pływalnia Olimpijska Wodna Nuta, Hala Widowiskowo-Sportowa „Okrąglak”, Pierwszy Orlik Lekkoatletyczny PSP 14 w Opolu Orliki piłkarskie i lekkoatletyczne w województwie opolskim, Projekt Lekkoatletyka dla Każdego, Modernizacja obiektów kultury podległych samorządowi wojewódzkiemu: Filharmonia Opolska, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej. W najbliższych latach chciałby zabiegać o budowę hali lekkoatletycznej na Kampusie Politechniki Opolskiej, jako inwestycji strategicznej dla Opola, Województwa Opolskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jego marzeniem i celem jest, by w ramach projektu Opolskie dla Lekkiej Atletyki zmodernizowano obiekty lekkoatletyczne na terenie całej Opolszczyzny. Docelowo chciałbym, by w każdym powiecie funkcjonował stadion lekkoatletyczny.

ROBERT WĘGRZYN

Od urodzenia związany z Kędzierzynem-Koźle. Absolwent średniej szkoły mechanicznej, oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – studiów magisterskich i doktoranckich. W latach 1987-1991 był wiceprzewodniczącym NSZZ Solidarność w ZZGT Polgaz Gliwice. Zajmował kierownicze stanowiska w prywatnych i państwowych spółkach – dyrektora ds. rozwoju czy handlu, a także prezesa zarządu. Aktualnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Od 2006 Przewodniczący Rady Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, od 2007 r., poseł na Sejm RP – zasiadał w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Sejmowej Komisji Śledczej ds. Nacisków. Od 2018 r., do chwili obecnej radny sejmiku woj. opolskiego.

RYSZAZRD WILCZYŃSKI

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1990 do 2007 pełnił funkcje w samorządzie, był radnym i sekretarzem gminy Namysłów, przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa opolskiego, sekretarzem powiatu i wiceprzewodniczącym rady powiatu namysłowskiego, a w latach 2006-2007 członkiem zarządu województwa. Należał do Unii Wolności, od 2001 związany z Platformą Obywatelską. W 2001 bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Bloku Senat 2001. 29 listopada 2007 został powołany na stanowisko wojewody opolskiego. 12 grudnia 2011 premier Donald Tusk ponownie powierzył mu funkcję wojewody. W wyborach w 2015 z listy PO został wybrany do Sejmu VIII kadencji. W parlamencie pracował na rzecz małych ojczyzn.

ZBIGNIEW ZIÓŁKO

Mąż i szczęśliwy tato dwójki dzieci w wieku 15 i 19 lat. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Przez sześć lat prowadził również własną firmę. Były dziennikarz Polskiego Radia Opole. W latach 1990-1998 był Radnym Gminy Głubczyce. Od 1998 roku jest Radnym Województwa Opolskiego. Przez te wszystkie lata pracował społecznie w wielu organizacjach i stowarzyszeniach takich jak: Stowarzyszenie na Rzecz Odbudowy Ratusza w Głubczycach, Komisja Edukacji i Kultury Związku Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw, Stowarzyszenie na Rzecz Utworzenia Ośrodka TVP w Opolu, Rada Społeczna Szpitala w Głubczycach, Rada Społeczna Szpitala w Branicach, Rada Programowa Filharmonii Opolskiej. W ostatnich latach był organizatorem i współorganizatorem wielu imprez i koncertów charytatywnych. Od 2001 roku zdobywa pieniądze unijne, dzięki którym zrealizowano wiele przedsięwzięć w zakresie: renowacji zabytków, ochrony zdrowia, remontów obiektów, dróg oraz funduszy na realizację działań z zakresu kultury, oświaty i działalności społecznej. Jako Radny uczestniczy w pracach nad przygotowaniem wniosków dotyczących dofinansowania przedsięwzięć i inwestycji z powiatu głubczyckiego, prudnickiego i krapkowickiego, a następnie dba o ich pozytywne rozpatrzenie przez Sejmik i Zarząd Województwa Opolskiego. Dzięki jego zaangażowaniu i wytrwałości wiele z nich udało się zrealizować. Wśród nich wymienić można: modernizację szkół, głubczyckiego szpitala, Szpitala w Branicach, termomodernizację budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, odbudowę Ratusza w Głubczycach, remont dróg i infrastruktury drogowej, tj. remont drogi 416 w Nowej Cerekwi, remont drogi w Branicach, remont i budowa mostu w Racławicach Śląskich oraz remont drogi w miejscowości Rzepcze.

Witold Zembaczyński na pierwszym miejscu listy KO. Za nim Tomasz Kostuś. Trzecia pozycja to niespodzianka – Elżbieta Bień

Fot. Kapitan

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Kiedy w końcu KO pozbędzie się balastu w postaci osób pokroju pana byłego sportowca?
    Każdy ma w życiu prawo do błędów i niepowodzeń, ale ktoś kto s hukiem położył swój biznes i pozostał z długami (o komornikach były dawniej teksty), nie powinien mieć prawa decydowania o innych.
    Pan W. z Nysy zniknął na szczęście z życia politycznego, ale pan T, trwa dzielnie na posterunku.

    [MSPANC]

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.