Powrót do sprawności po urazach niejednokrotnie jest procesem długotrwałym, jednak jak się okazuje możliwy. Innowacyjne metody, sprzęt medyczny wspomagający proces rehabilitacji oraz wykwalifikowana kadra to fundament sukcesu. Z Anną Kaczmarek z Centrum Rekonstrukcja Zdrowia rozmawiała Anna Stawiarska
Anna Stawiarska: Według statystyk w ciągu godziny 14 osób doznaje urazu w wyniku wypadku. To spora liczba która potencjalnie będzie wymagała wsparcia w procesie powrotu do zdrowia.
Anna Kaczmarek: Nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić, ale rzeczywiście tak jest. Te wszystkie osoby będą wymagały wsparcia nie tylko w powrocie do zdrowia i do możliwości wykonywania codziennych czynności, a często potrzebują też powrotu do życia zawodowego. Głównym problemem w Polsce jest brak możliwości szybkiego rozpoczęcia rehabilitacji po zdarzeniu, a to zdecydowanie zwiększałoby szanse i czas powrotu do zdrowia. W Europie Zachodniej system nastawiony jest na to, żeby pacjent, który doświadczył jakiegokolwiek zdarzenia czy wypadku, jak najszybciej wrócił do życia zawodowego, gdyż zmniejsza to koszty ekonomiczne, a co za tym idzie wpływa na sytuację ekonomiczno-gospodarczą kraju. U nas niestety jeszcze tak się tego nie postrzega, nie uwzględnia się czasu powrotu do zdrowia i kosztów leczenia. Dlatego niejednokrotnie wydłuża się czas oczekiwania na specjalistyczną pomoc, a pacjenci nie mający środków na prywatne leczenie czekają na świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy powrót do zdrowia i samodzielności po wypadku jest w ogóle możliwy?
Jest możliwy. Oczywiście nie zawsze mówimy tutaj o pełnej sprawności, jak sprzed wypadku, ale Rekonstrukcja Zdrowia poprzez szczegółową ocenę deficytów, a następnie prowadzenie rehabilitacji przy użyciu między innymi medycznych robotów jest w stanie prowadzić celowe działanie w miejscu schorzenia. Dodatkowo wspiera osoby, które chcą wrócić do zdrowia i samodzielności, pomagając im zmienić zawód i wrócić na rynek pracy. Jesteśmy w stanie zdiagnozować pacjenta i wskazać w którym miejscu należy konkretnie pracować, żeby ułatwić pacjentowi jak najszybszy powrót do zdrowia. Naszym celem jest nie tylko praca z pacjentem, ale z całą rodziną. Podchodzimy kompleksowo na naszych pacjentów, pamiętając że nie tylko zdrowie fizyczne ma ogromne znaczenie w powrocie do samodzielnego funkcjonowania ale także samopoczucie psychiczne, dlatego też współpraca z psychologiem, neurologopedą czy psychodietetykiem jest tutaj kluczowa.
Określamy dla każdego pacjenta plan leczenia ustalony na podstawie szczegółowych analiz medycznych opartych o wiedzę doświadczonych specjalistów oraz diagnostykę z wykorzystaniem urządzeń medycznych, zawierający też przewidywany czas i koszty terapii. Co najważniejsze, wykorzystane w ramach terapii urządzenia medyczne stale gromadzą dane o postępach i trudnościach w wykonywaniu ćwiczeń i ich powtórzeniach, odchylenia od wartości, do których dążymy. Stanowi to niesamowitą motywację wewnętrzną Pacjentów, gdyż Pacjent na bieżąco widzi, ile zależy od jego pracy.
Oprócz innowacyjnego parku urządzeń medycznych są jeszcze specjaliści wspierający proces powrotu do zdrowia osób które tego wymagają.
Mamy lekarzy specjalistów ortopedów, neurologów, neurochirurgów. Również neurologopedę, psychologa, psychodietetyka. To pozwala nam działać kompleksowo. Diagnoza pozyskana przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń trafia do lekarzy, którzy dzięki pozyskanym danym są w profesjonalny sposób pokierować procesem leczenia i rekonwalescencji.
Jacy pacjenci trafiają do Rekonstrukcji Zdrowia najczęściej?
Ze względu na nasz park maszynowy jesteśmy nastawieni głównie na pacjentów powypadkowych. Nasi pacjenci to też sportowy jak i pacjenci neurologiczni. I każdy, kto chce zadbać o swój układ mięśniowo-szkieletowy: osoby z bólami kręgosłupa, osoby przed i po operacjach np. stawu biodrowego czy kolana. Nasze usługi skierowane są też do osób wymagających odbudowania utraconych i uszkodzonych tkanek, kości oraz chrząstek. Dzięki działaniu terapeutycznego rezonansu magnetycznego jesteśmy w stanie leczyć różne schorzenia układu ruchu, począwszy od osteoporozy, do martwic, stanów zwyrodnieniowych, polepszenia procesów metabolicznych w komórkach i tkankach. Terapia rezonansem magnetycznym pozwala głównie sportowcom wrócić szybko do aktywności sportowej po kontuzjach. W Naszym Centrum jest też jedyny w województwie egzoszkielet – pozwalający na pionizację i chód osobom po urazach rdzenia kręgowego.
Brzmi to wszystko bardzo optymistycznie, bogate zaplecze specjalistyczne. Co zatem z terminem oczekiwania na wizytę?
Na chwilę obecną jesteśmy w stanie przyjąć każdego pacjenta, gdyż nasz potencjał jest ogromny, blisko 1000m kw. powierzchni sale do diagnostyki i rehabilitacji, gabinety do pracy indywidualnej z pacjentem, zapewniające komfort i dyskrecję. Posiadamy też sale do treningów indywidualnych i do zajęć grupowych. Wspomagamy także pacjentów w znalezieniu bazy noclegowej, czy poprzez współpracę z firmą transportową zapewniamy transport osobom które napotykają na trudności w tym obszarze. Czasami też pierwsze konsultacje z pacjentem odbywają się u niego w domu, aby zaoszczędzić mu trudu przyjazdu do naszej placówki.
Była już mowa o pracy z pacjentem, zawsze jednak podkreśla się, że profilaktyka ma ogromne znaczenie
W jednym niedawno opublikowanym artykule prasowym pochylono się nad przyczynami krótkotrwałych nieobecności pracowników w zakładach pracy. Okazało się, że główną przyczyną są schorzenia układu ruchowego. Stąd też nasza propozycja do pracodawców, aby zastanowili się nad tym czy warto ponosić koszty związane z niedyspozycjnością pracownika, czy też wsparcie swoich pracowników chociażby przez wykorzystanie pakietów socjalnych nie okaże się wymierną obopólną korzyścią. Dajmy zatem pracownikom to, co wyróżni nas na rynku pracy, zadbajmy o zdrowie i profilaktykę.
Jesteście zatem doskonałym partnerem nie tylko dla pacjentów ale również dla pracodawców
Zapraszamy pracodawców, aby pomyśleli o swoich pracownikach. Chcielibyśmy, aby ta świadomość była co raz większa.
Co jest fundamentem działalności Rekonstrukcji Zdrowia i w czym tkwi sukces?
Myślimy o pacjencie, który jest w centrum naszych działań. Naszym celem jest nie leczenie, ale wyleczenia pacjenta. Postrzegając pacjenta jako holistyczną całość jesteśmy w stanie określić cele, żeby jak najszybciej wrócił do zdrowia. Naszym sukcesem jest to że w pracy wspieramy się innowacyjnymi rozwiązaniami.
Czy właściwe będzie zatem stwierdzenie innowacyjnie, kompleksowo i skutecznie?
To jest nasza misja, która nam przyświeca.