1 milion 200 tysięcy złotych przekazał urząd marszałkowski organizacjom pozarządowym w ramach konkursu pn. „Opolska kultura czeka na Ciebie – świętujemy aktywnie 25 lat obrony województwa opolskiego”. 26 z 54 beneficjentów podpisało dziś umowy z marszałkiem województwa opolskiego.

Pieniądze przeznaczone są na organizację różnorodnych imprez związanych z kulturą. Koncerty, festiwale, kursy tańca, turnieje rycerskie, plenery plastyczne, warsztaty teatralne i filmowe, spotkania dla seniorów, wystawy, pikniki rodzinne czy kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów oraz 21. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. To wydarzenia kulturalne, które czekają nas w tym roku. Będą wydarzenia duże, ale i całkiem małe.

Wójt gminy Pokój Barbara Zając wnioskowała o wsparcie Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera – To bardzo ważny dla nas festiwal – mówiła. -To między innymi dzięki niemu zwróciliśmy uwagę na Pokój, co umożliwiło rewitalizację zabytkowego parku. Otworzymy go już w sierpniu tego roku – zapewniła.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kamienniku będzie promować województwo opolskie poza granicami kraju. Mają pomysł, aby zrobić to poprzez uczestnictwo w muzycznym festiwalu, który odbędzie się w Macedonii w miejscowości Ochryda. Będzie to okazja do tego, aby opowiedzieć nie tylko muzycznie o naszej kulturze, zakątkach i atrakcjach. Opolszczyzna słynie z orkiestr. Są strażackie, parafialne czy wiejskie.

Z kolei Elżbieta Bieniecka (Akces) przeprowadzi kolejną, cieszącą się dużym powodzeniem imprezę w Dobrodzieniu. Jak nam zdradziła dzieci wystąpią w strojach o barwach województwa opolskiego.

W opolskim amfiteatrze odbędzie się „Wakacyjny Koncert Gwiazd”. Organizator wydarzenia zapewnia, że jak co roku na wszystkich czeka wiele muzycznych atrakcji. To będą muzyczne i radosne wakacje. Ten koncert wpisał się w wydarzenia artystyczne miasta. Przed nami święto muzyki rozrywkowej, a tym samym zabawa i radość z bycia razem.

Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego zorganizuje letnie plenery. – Impreza cieszy się od lat sporym zainteresowaniem, a wśród artystów biorących udział w wydarzeniu byli Japończycy. Rzeźbiarze nie mają dłuta, ale piłę mechaniczną.

W tym roku przypada 21 edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Prezes stowarzyszenia Rafał Mościcki podkreśla, że województwo opolskie jest plenerem filmowym do wielu współczesnych i nie tylko produkcji. Właśnie ten element pojawi się w tegorocznej edycji festiwalu. – Mamy ciężkie czasy, ale my postawiliśmy, że im trudniej, tym większa motywacja. Najlepsze filmy polskie powstają na terenie województwa opolskiego. Na ekranie pojawią się Opole, Nysa, Strzelce Opolskie. Jest to nasz punkt honoru, aby podkreślić walor artystyczny naszego województwa – mówi Rafał Mościcki.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca podkreśla, że najwyższą dotację 200 tysięcy złotych otrzymała Fundacja Master Art. Na organizację 4. Opolski Bank Talentów. – Zwiększyliśmy tegoroczny limit o 200 tysięcy złotych na 1 milion 200 tysięcy dofinansowania. Jesteśmy w każdym powiecie. Kultura ma się dobrze – mówi Zbigniew Kubalańca.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że z urzędu marszałkowskiego płynie ogromne wsparcie dla organizacji pozarządowych. – Dziś spotykamy się w obszarze kultury, ale tych dotacji jest bardzo dużo, bo w ty roku to 15 milionów złotych dla organizacji pozarządowych. Współpraca za granicą, wolontariat, za chwilę rozstrzygamy konkurs Opolskie dla Młodzieży. Dziewiętnaście Uniwersytetów III Wieku także otrzyma do nas wparcie – mówi marszałek.

Andrzej Buła zapowiedział, że jest już po rozmowach z władzami miasta i na czas obchodów 25 rocznicy obrony województwa pomnik „opolskiej Nike” zostanie „ubrany”, tak jak było 25 lat temu, w barwy regionu.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Smutna rocznica, zważywszy jaki gwałt dokonała jego stolica – Opole, na regionie, ograbiając sąsiednie gminy z ich terytoriów wbrew woli mieszkańców. Taki jaskrawy pokaz tego, że wspólnota regionu jest tylko z nazwy i poszczególne społeczności wokół mniejszych miast, mają własne aspiracje i ciążenia, również ku sąsiednich województwom. A Opole niech dalej się łudzi, że jest jedyną i najlepszą alternatywą. Nie, nie jest.

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.