To było niezwykłe spotkanie „spacerowiczów”. Przerodziło się w bardzo interesującą lekcję historii. Sędzia Anna Korwin-Piotrowska, wiceprezeska Sądu Okręgowego w Opolu, wystąpiła w roli przewodnika po dziejach sądownictwa i trójpodziału władzy, od odzyskania niepodległości do dziś.

Nie przeszkodziły kłopoty techniczne. Ponad setka zgromadzonych pod sądem osób wysłuchała wykładu i nagrodziła mówczynię gromkimi brawami. Wykład był bardzo pouczający.

Monika Ciemięga odczytała tekst wybitnego konstytucjonalisty, sędziego Marcina Matczaka z 24 listopada – tekst poruszający, adekwatny do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

Wcześniej Waldemar Hartman z opolskiego Komitetu Obrony Demokracji odpowiedział na publikowane na naszym portalu wystąpienie Romana Kirsteina, legendy opolskiej „Solidarności”. – Zapewniamy pana, panie Romanie, że nie damy zmarnować tego, co dla nas wywalczyliście – zapewniał Hartman.

Kolejny „spacer” w ramach tzw. Łańcucha Światła w środę o 19:00 na Placu Daszyńskiego.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.