W trakcie ostatniej sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki w ramach zmiany planu przestrzennego omawiana też była możliwość budowy biogazowni obok oczyszczalni w Dobrzeniu Wielkim. Budowa biogazowni, miałaby na celu przerabianie osadów ściekowych, które będą w większej ilości niż dotychczas powstawać w czasie pracy nowej oczyszczalni ścieków.
Gmina Dobrzeń Wielki posiada już pozwolenie na budowę nowej oczyszczalni ścieków, której koszt budowy będzie wynosił ok. 20 mln złotych. Jest też możliwość postawienia w jej obrębie biogazowni ściśle z nią współpracującej i przerabiającej osady powstające w trakcie pracy oczyszczalni. Na dzień dzisiejszy obecna oczyszczalnia wytwarza ok. 500 ton osadów rocznie. Nowa oczyszczalnia, która powstanie będzie znacznie bardziej wydajna. W związku z tym ilość osadów zwiększy się do 1000 ton rocznie.
W chwili obecnej powstające osady, częściowo są zagospodarowywane w sposób rolniczy, lecz ze względu na nowe przepisy, które będą dopiero wchodziły ich zagospodarowanie będzie możliwe w coraz mniejszym stopniu. W Polsce od 2016 r. zacznie obowiązywać zakaz składowania na wysypiskach osadów ściekowych zawierających więcej niż 6 proc. masy organicznej.
Jest jeszcze możliwość przewożenia powstającego odpadu do Opola do oczyszczalni, która suszy osady i przerabia je na materiał wykorzystywany w cementowni. Jednak cena suszenia i odbioru będzie dość znaczna prawdopodobnie ok. 200 zł. za tonę.
Technologia zgazowywania osadów ściekowych jest bardzo dobrze rozwinięta u naszych zachodnich sąsiadów. Po zgazowaniu osady stają się pełnowartościowym kompostem, który spełnia wszystkie wymagane parametry według rozporządzeń unijnych. Przerabianie osadów ściekowych na biogaz to najbardziej proekologiczna metoda ich utylizacji.
Ze względu na to, że na gospodarkę śmieciową jest przeznaczona spora suma pieniędzy, będzie można liczyć na znaczne dofinansowanie ewentualnej budowy biogazowni w Dobrzeniu Wielkim, ponieważ biogazownia byłaby instalacją zagospodarowywania odpadów. Dodatkowo biogazownia dałaby możliwość zagospodarowania odpadów zielonych z terenu gminy Dobrzeń Wielki, których systematycznie przybywa. W chwili obecnej wywożonych jest ok. 60-80 ton miesięcznie bioodpadów. W przypadku budowy zostałyby one zagospodarowane na potrzeby funkcjonowania biogazowni.
Niedawno samorząd województwa opolskiego przystąpił do prac związanych ze zmianą wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i ewentualna budowa biogazowni musiałaby zostać ujęta w tym planie. Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki, radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Dobrzeń Wielki-4 i Czarnowąsy-2, uwzględniające wszystkie zmiany przedstawione na sesji.