Obwodnica Dobrodzienia to kolejna obwodnica na drogach wojewódzkich, budowana z funduszy unijnych przez samorząd województwa. Niemal sześć kilometrów nowej drogi wybudowano za około 70 milionów złotych. Zrodziła się nowa tradycja: marszałkowie z parlamentarzystami oprócz przecinania wstęgi osobiście zdejmują zapory…
Wykonawcą był sprawdzony już przy wielu inwestycjach na drogach wojewódzkich DROG-BUD z Częstochowy. Tomasz Kędzior, szef firmy mówi, że praca przy tej obwodnicy była dość przyjemna. – W większości była to praca w dziewiczym terenie, budowa drogi po nowym śladzie, wiec nie było utrudnień w ruchu. Najtrudniejsze były dwa ronda, budowane przy skrzyżowaniu z drogą krajową.
– Natężenie ruchu przekraczające 7 tys. pojazdów na dobę plasuje drogę nr 901 w czołówce najbardziej obciążonych ruchem ciężkim dróg w regionie – przypomina Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.
Wicemarszałek Szymon Ogłaza dodaje, że zakończenie prac przy budowie obwodnicy Dobrodzienia to jednocześnie zakończenie programu budowy obwodnic w unijnej perspektywie lat 2014-2020. Jego efektem są trzy inwestycje: wybudowana w latach 2016-2017 obwodnica Czarnowąsów za kwotę około 120 mln zł; zakończona w 2019 roku sześciokilometrowa obwodnica Malni i Choruli, wybudowana w technologii betonowej za około 43 mln zł oraz ta, budowana w latach 2018-2020 obwodnica Dobrodzienia.
– Warto przypomnieć, że od 2014 roku zrealizowaliśmy w regionie 110 zadań inwestycyjnych na sieci dróg wojewódzkich za kwotę niemal 755 milionów złotych, poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zwiększających komfort ich użytkowników. To wielki sukces Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo dał radę „przerobić” tak duże pieniądze. A warto podziękować też wykonawcom, bo w tych latach mieliśmy szczęście do dobrych firm, które dobrze wywiązywały się z powierzanych im zadań – podkreśla marszałek Andrzej Buła.
Zadowolenia z otwarcia obwodnicy nie krył Piotr Kleer, znany w świecie miejscowy biznesmen.
Nowa obwodnica Dobrodzienia to m.in. dwa duże ronda turbinowe przy skrzyżowaniu z DK46, prawie dwukilometrowy ciąg pieszo-rowerowy, dwie zatoki autobusowe i stanowisko do ważenia pojazdów. Wybudowane zostały nowe drogi dojazdowe, a także przejazd gospodarczy pod obwodnicą, są także ekrany akustyczne o wysokości 4m – łącznie 1 600 m2.
W najszerszych miejscach droga wraz z wybudowanymi nowymi bocznymi drogami transportu rolnego i rowami osiąga szerokość 100 metrów, wykorzystano do jej budowy 115 tys. m2 masy bitumicznej, co odpowiada powierzchni 16 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.