Archiwum Państwowe w Opolu wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego zorganizowało konkurs na stworzenie scenariusza lekcji o powstaniach śląskich.

Okazuje się, że o historii można uczyć w sposób przystępny. Na przykład, posługując się poddanymi cyfryzacji, materiałami na temat powstań śląskich, którymi dysponuje opolskie archiwum.

– Inicjatywa skierowana jest do nauczycieli, studentów kierunków historycznych, pedagogicznych i pokrewnych oraz wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem zasobów cyfrowych w nauczaniu – mówi Sławomir Marchel z Archiwum Państwowego.

Zadanie, jakie postawiono przed osobami chcącymi spróbować sił w konkursie, polega na napisaniu scenariusza lekcji historii w oparciu o materiały dostępne na stronie internetowej www.powstancyslascy.pl

– Udostępniamy tam skany materiałów archiwalnych i bazę danych, w której można znaleźć informację o dokumentach dotyczących powstańców – mówi Sławomir Marchel.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o lokalnej historii. Zwłaszcza w kontekście obchodów rocznic powstań śląskich, które przypadają na lata 2019-2021.

Zakończenie konkursu nastąpi w sierpniu. Chętni mają więc sporo czasu na zapoznanie się ze źródłami archiwalnymi, udostępnionymi na stronie.

– Taki długi czas daliśmy ze względu na obecną sytuację – mówi Sławomir Marchel. – Planowaliśmy przeprowadzić konkurs szybciej i zakończyć go w czerwcu. Jednak w związku z epidemią koronawirusa postanowiliśmy zmienić termin. Został ogłoszony później i dlatego będzie trwał dłużej.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej opolskiego Archiwum Państwowego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze