Wystartowała nowa pracownia rentgenowska w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Opolskiego Centrum Onkologii,. Oddano w niej do użytkowania wyjątkowy aparat RTG, który dzięki możliwości obrotu detektora i lampy o 360 stopni, sam dopasowuje się do pacjenta, a nie odwrotnie.
To zakończenie projektu „Ucyfrowienie pracowni rentgenowskiej”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość projektu przekroczyła 1 milion 265 tysięcy złotych, z czego niemal milion pochodził z funduszy unijnych, ponad 251 tysięcy złotych z budżetu województwa, a pozostałą część dołożyło OCO.
Nowy aparat X-Twin, zakupiony dzięki tym funduszom, jest jedynym na świecie systemem dwukolumnowym, gdzie detektor i lampa obracają się do 360 stopni wokół osi poziomej na swoich kolumnach, co pozwala wykonywać niezmiernie skomplikowane projekcje z pacjentem pourazowym lub z ograniczoną ruchomością – aparat będzie dopasowywał się do każdego pacjenta a nie odwrotnie.
– To najmłodsze dziecko w portfolio naszej firmy – mówi Adam Łukaszewicz prezes Roesys Polska. – To nie tylko nowoczesność, ale również wygląd. Takie urządzenia działają również komercyjnie w klubach sportowych, np. w Hertha Bessa Berlin i Lechu Poznań. Cenione są przez specjalistów. W dzisiejszych czasach wygląd urządzeń ma duże znaczenie. W szpitalu pozwala mniej stresowo przeprowadzać badania u dzieci. W województwie opolskim jest to pierwsze tego typu urządzenie – wyjaśnia Adam Łukaszewicz
Aparat wykorzystuje najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne w celu otrzymywania obrazów najwyższej jakości przy stosowaniu najniższych dawek promieniowania rentgenowskiego. Dobór parametrów zdjęciowych oraz wyzwalanie ekspozycji odbywa się ze sterowni w celu ochrony personelu przed promieniowaniem.
System radiografii cyfrowej X-Twin w sposób szybki i profesjonalny pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu w ciągu bardzo krótkiego czasu. Pacjenci są zatem szybko diagnozowani bez konieczności oczekiwania w kolejce, a czas typowego badania uległ znacznemu skróceniu.
Fot. kapitan