Spotkanie w ramach stołu gospodarczego odbyło się po raz kolejny dzięki wieloletniej inicjatywie Konsulatu Niemiec w Opolu.
Spotkanie zaaranżowano w bardzo oryginalny sposób, gdyż przebiegało dwuetapowo. Pierwsza cześć spotkania odbyła się na Zamku w Kamieniu Śląskim, gdzie przybyło blisko stu przedsiębiorców i osób związanych ze środowiskiem biznesowym. Wszystkich zebranych powitała pani konsul Jana Orlowski z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, której towarzyszyła również pani konsul Birgit Fisel-Rösle z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
Gościem wiodącym był Damian Koziol współwłaściciel firmy MEB, który przybliżył tematykę wykorzystania energii odnawialnej. Posłużył się ostatnio zrealizowanym pionierskim rozwiązaniem w zakresie ekologiczno- energetycznym na zespole obiektów pałacowych i przypałacowych w Kamieniu Śląskim, gdzie firma stworzyła „Zieloną Wyspę Energetyczną.” Obiekt został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI wieku” przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki w Opolu jako inwestycja o charakterze przełomowym.
Jak podkreślił Damian Koziol, -misją firmy jest, aby pionierskie i modelowe rozwiązania znalazły zastosowanie na terenie całej Polski i przyczyniły się do zwiększenia stabilności systemu i bezpieczeństwa energetycznego kraju przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Tego rodzaju światowe rozwiązania mają głęboki sens nie tylko techniczny, ekologiczny i społeczny, ale przede wszystkim ekonomiczny. Po interesującej części wykładowej połączonej z prezentacją była sesja pytań i odpowiedzi.
Należy wspomnieć, że MEB Group działa na arenie międzynarodowej jako lider i prekursor wdrażając światowe rozwiązania na polskim rynku w zakresie odnawialnych źródeł energii, magazynowania i zarządzania energią oraz infrastrukturą e-mobilności.
Kolejnym punktem stołu gospodarczego było przejście na pobliskie pole golfowe, gdzie zaproszonych gości powitał prezes Adam Leszkiewicz. Przybliżył ideę powstania parku golfowego oraz bogatą ofertę współpracy jak i rozwijania pasji do gry w golfa.
Warto podkreślić, że idea spotkań w ramach stołu gospodarczego zagościła na stałe w kalendarzu wydarzeń Konsulatu Niemiec w Opolu. Wiąże się to również ze szczególnym uznaniem zaproszonych gości i przedsiębiorców. Jest czas nie tylko na spotkanie, ale również na wymianę spostrzeżeń i nawiązanie kolejnych form współpracy międzybiznesowych.
Jak podkreśla moderator tegorocznego spotkania Leonard Malcharczyk -spotkania w ramach stołu gospodarczego są doskonałym pomostem dla środowisk przedsiębiorców i obszaru biznesu, dzięki któremu zawsze zauważalne są znaczące i rzeczywiste efekty współpracy.