Nie da się ukryć, że rynek pieniężny jest jednym z najważniejszych filarów globalnego systemu finansowego. Polega ona na jednodniowych wymianach ogromnych ilości pieniędzy. Większość transakcji na rynku pieniężnym to transakcje hurtowe, które odbywają się między instytucjami finansowymi a firmami. Jednak, w ostatnim czasie można było zaobserwować duży kryzys tego segmentu rynku finansowego. Wielu inwestorów zaczęło wycofywać swoje pieniądze z rynku pieniężnego. Dlaczego tak się stało? Co jest powodem tego, że rynek pieniężny stracił renomę? Najwyższy czas, aby się tego dowiedzieć.

Rynek pieniężny – co się dzieje?

Jak wiadomo, na rynku pieniężnym dokonuje się handlu krótkoterminowymi instrumentami finansowymi. Wielu inwestorów widzi zalety korzystania z rynku pieniężnego, dlatego decydują się na taką formę inwestycji. Jednak, ostatnio można było zauważyć, że niezliczona liczba inwestorów zaczęła wycofywać pieniądze z obligacji i funduszy rynku pieniężnego i to w najszybszym tempie od lat. Głównymi powodami tego zbiorowego zjawiska są inflacja i rosnące stopy procentowe, które zagrażają zwrotom w krótkim okresie. Najwięcej pieniędzy zostało wycofanych w przypadku funduszy rynku pieniężnego, które są funduszami podobnymi do gotówki o niskim poziomie ryzyka.

Według danych, inwestorzy przenieśli aż 148 miliardów dolarów z funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego i funduszy giełdowych między 1 stycznia a 16 lutego 2022 roku. Co więcej, w styczniu inwestorzy wycofali 134 miliardy dolarów, co jest najwyższym odnotowanym miesięcznym masowym wyjściem pieniędzy z tego segmentu od ponad dekady. Ostatni raz takie zjawisko można było zaobserwować w marcu 2020 roku, podczas recesji spowodowanej kluczowym punktem rozwoju pandemii Covid-19. Przed pandemią, inwestorzy nie wyciągali pieniędzy z tych funduszy z rynku pieniężnego w żadnym miesiącu od 2018 roku.

Wyzwania rynku pieniężnego – inflacja i stopy procentowe

Z obserwacji rynku pieniężnego można wywnioskować, że inwestorzy po prostu reagują na potężną inflację i wysokie stopy procentowe. Fundusze rynku pieniężnego są bezpieczną inwestycją, która zazwyczaj polega na inwestowaniu w gotówkę, krótkoterminowe obligacje i inne bezpieczne papiery wartościowe. Jednak najwyższy od lat poziom inflacji powoduje, że zwroty oferowane przez takie fundusze są stosunkowo niskie. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł od początku 2022 roku do 8,6%, natomiast obecnie inflacja wynosi aż 9,2%.

Według danych, styczniowe zdarzenia na rynku pieniężnym były największym masowym wyjściem funduszy w historii. Oczekuje się, że System Rezerwy Federalnej podniesie stopy procentowe począwszy od marca, aby schłodzić gospodarkę i ograniczyć inflację. Jednak, obligacji poruszają się w przeciwnym kierunku niż stopy procentowe – co oznacza, że ​​inwestorzy funduszy obligacyjnych prawdopodobnie stracą pieniądze, gdy bank centralny podniesie stopy procentowe. Natomiast, zbliżające się zaostrzenie polityki pieniężnej może skłonić jeszcze większą liczbę inwestorów do wycofania swoich pieniędzy z rynku pieniężnego. Inwestorzy mogą spodziewać się, że z czasem stopy procentowe znowu wzrosną. Warto jest przypomnieć, że aktualny poziom to 3,50%, co jest najwyższym poziomem od 2013 roku.

Tak jest na całym świecie

Nie ma wątpliwości, że rynek pieniężny w każdym kraju na świecie zmaga się teraz z podobnymi wyzwaniami i poszukuje rozwiązań dotyczących zarządzania funduszami. Ostatnie zdarzenia (pandemia i wojna w Ukrainie) spowodowały ogromny kryzys gospodarczy na całym świecie. Nie ma kraju, którego nie dotknęło piętno pandemii i wojny. Natomiast, analizując historię rynku pieniężnego i związanych z nim kryzysów, które się pojawiają, to oprócz pandemii i wojny w Ukrainie, można ustalić dwa istotne źródła obecnego stanu rynku pieniężnego:

  • Przekształcenie płynności – aktywa są mniej płynne niż pasywa, co może prowadzić do korzyści wynikających z pierwszeństwa dla inwestorów, którzy wykupią swoje akcje na początku kryzysu.
  • Potencjalna utrata środków – rynek pieniężny ma na celu powielanie cech depozytów bankowych, mimo że to wiąże się z dodatkowym ryzykiem kredytowym i mniejszą ochroną regulacyjną.

Rynek pieniężny ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnej gospodarki finansowej. Pozwala na pożyczanie pieniędzy osobom, które potrzebują pożyczek krótkoterminowych oraz na lokowanie kapitału w celu jego najbardziej produktywnego wykorzystania. Jednak, postrzeganie rynku pieniężnego zmieniło się od momentu nadejścia pandemii – a potem wojny. Od tamtego pamiętnego dnia, inflacja zdaje się nie zwalniać tempa, a stopy procentowe wciąż rosną, co jest powodem, że coraz więcej inwestorów wycofuje swoje pieniądze. Wciąż pozostaje zasadnicze pytanie: Czy rynek pieniężny ma szansę odbudować się po tych wydarzeniach? Jedno jest pewne, ciężko będzie to osiągnąć w obliczu pandemii i wojny w Ukrainie.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie