Kulturalne Opole oraz kawiarnia społeczna OPO zapraszają na dyskusję „Wypijmy za błędy, czy niech żyje bal? – czyli OPOwieści o opolskim festiwalu”. Już jutro (30 listopada), o godz. 19.00 w kawiarni OPO (ul. Krakowska 32).

Ostatnie lata w historii opolskiego festiwalu budziły skrajne emocje. Wydarzenie ulegało stopniowej komercjalizacji, zmieniając się ze święta polskiej piosenki w imprezę robioną „pod telewizję” (z przerwą w koncercie na transmisję meczu). Ponadto część artystów, w przeszłości mocno związanych z festiwalem, zyskało status persona non grata; inni sami rezygnowali z udziału w wydarzaniu firmowanym przez upartyjnioną TVP. Ci, którzy mimo wszystko występowali na opolskiej scenie, spotykali się z falą krytyki. W 2017 roku o mały włos doszłoby do zerwania współpracy między miastem a organizatorem festiwalu, a ówczesny prezes TVP groził przeniesieniem wydarzenia do Kielc.

Wynik tegorocznych wyborów najpewniej wpłynie również na kształt telewizji publicznej, a co za tym idzie – jej flagowych imprez, do których bezsprzecznie zalicza się KFPP.
Czy możemy mieć nadzieję, że do opolskiego amfiteatru wpłynie więcej światła i muzycznych świeżości? Czy do Opola powrócą artyści wykluczeni z ostatnich edycji?

Gośćmi wydarzenia będą:
– profesor dr hab. Stanisław S. Nicieja – historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, z którego inicjatywy Wzgórze Uniwersyteckie zdobią pomniki artystów i działaczy kulturalnych, związanych z Opolem, w tym Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena czy Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. W czasach studenckich kierował rozgłośnią radiową „Radio-Sygnały”.  był stałym uczestnikiem KFPP w Opolu, jako słuchacz i aktywny działacz Zrzeszenia Studentów Polskich, zwłaszcza w zakresie kultury, kierując m.in. i redagując pisma akademickie „Bakałarz” i „Spójnik.
– dr Mateusz Torzecki – kulturoznawca, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, autor książki pt. „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”.
Rozmowę poprowadzi redaktor Tomasz Wojtyłko, wieloletni dziennikarz muzyczny Radia Opole, akredytowany przy kilku edycjach KFPP w Opolu.

Spotkanie objęte jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzej Buły i  finansowane ze środków Województwa Opolskiego.

Uwaga: spotkanie będzie również transmitowane na profilu facebookowym kawiarni.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze