Ciepłe buty, skarpety, czapka, kosmetyki – to tylko kilka przykładów prezentów jakie chcieliby otrzymać potrzebujący. Choinka z życzeniami stanęła na Krakowskiej w Opolu. 

Każdy może zabrać z niej list i zrobić prezent. Pan Adrian pilnie potrzebuje buty, bo jest mu zimno w stopy. Można podarować na Mikołaja, który już za tydzień. Czy brodaty z workiem z prezentami odwiedzi Pana Adriana? W poprzednim roku nie dotarł wcale.

Po wielkich sukcesach poprzednich edycji, choinka z życzeniami bezdomnych i potrzebujących znów stanęła w Opolu (przy Barze Mlecznym Starówka przy ul. Krakowskiej 19). Tylko w zeszłym roku udało się spełnić 71 marzeń, a od początku to już ponad 300 uszczęśliwionych osób.

Na choince wisi już kilkanaście listów do św. Mikołaja. Chcemy dotrzeć do kolejnych potrzebujących osób oraz do ludzi dobrej woli chcących się dzielić w tym szczególnym czasie. Tym razem drzewo jest znacznie większe, by było bardziej widoczne dla potrzebujących i darczyńców. Choinka z nietypowymi listami to pomysł osób działających w Talentowni prowadzonej przez Fundację Kwitnące Talenty

Wystarczy zerwać kartkę, poinformować pracowników Baru Mlecznego Starówka i skompletować umieszczone na niej rzeczy, a następnie taki prezent przynieść do Starówki, czyli obok choinki. Ważne, żeby był opisany imieniem i pierwszą literą nazwiska, żeby paczki trafiły do swoich adresatów. Te informacje znajdują się w listach – na Choince Życzeń. Na drzewku wiszą kartki i długopisy. Osoby potrzebujące mogą zapisać życzenia na kolorowych ozdobach choinkowych.

Jak ktoś ściągnie bombkę z życzeniem to przekazuje tą informację do Starówki lub pisze / dzwoni do Talentowni. Można wejść do środka, napisać wiadomość na maila: piotr.koziol@talentownia.pl lub zadzwonić: 607 55 00 62.

Życzenia i marzenia o butach, skarpetach, kosmetykach i powrocie do domu

Listy chwytają za serce. Potrzebujące osoby piszą, że ciepłe zimowe skarpety, rękawiczki czy gruba czapka to ich największe obecnie marzenie, bo zrobiło się bardzo zimno i marzną palce.

 • Pani Joanna napisała: „Jestem osobą ubogą. Marzę, aby w tym roku pod choinkę lub na Mikołaja dostać czapkę i skarpety, ponieważ robi się coraz zimniej”.
 • Pani Anna za to chciałaby dostać kosmetyki. Nigdy takich nie miała. „Nie muszą być wcale drogie. Takie za kilkanaście złotych wystarczą. Najbardziej potrzebuję krem do twarzy na mroźne dni” – pisze.
 • Pan Adrian potrzebuje natomiast zimowych butów, bo nie ma. Te z poprzedniego roku już się nie nadają do chodzenia, bo są bardzo zniszczone, mają dziury takie, że palce wychodzą i nie da się ich naprawić. Numer buta to 43. Napisał też, że z prezentu skorzysta wcześniej, czyli od razu jak ktoś się podzieli. Może być na Mikołaja, bo naprawdę nie ma w czym chodzić. Czy w tym roku odwiedzi go Mikołaj? W tam tym roku nie dostał nic, bo nie ma nikogo bliskiego.
A co z dziećmi z Domów Dziecka? Dzieci napisały osobiste listy do Mikołaja:
 • Emilia (lat 14) w tym roku chciałaby prosić Mikołaja o bon do Action lub do Rossmana, bo chciałaby kupić słodycze, albo kosmetyki. Marzy, by Grinch nie ukradł Świąt.
 • Jedenastoletnia Julia pragnie bon do MediaExpert, by sama mogła sobie wybrać podarunek.
 • Kinga (13 lat), która kocha kotki napisała list do Mikołaja. Pisze: „W tym roku byłam grzeczna, pracowita i ciągle się uczyła na jakieś sprawdziany i kartkówki. Chcę bon do MediaExpert, bo chce zamienić go na zegarek nowoczesny, myszkę do laptopa i szczoteczkę do zębów elektryczną i słuchawki.
 • Maks, który ma już prawie 11 lat pragnie bon do Decathlonu, by mógł sobie kupić piłkę i rękawice.
 • Czternastoletni Marek chce dostać bon do Cropp, by mógł sobie kupić perfumy Lacoste.
 • Nikola mająca lat 8 marzy o bonie do Rossmana, by mogła sobie wybrać sama perfumy, szminkę do ust i branzoletkę na rękę.
 • Ola (lat 17) pragnie dostać słuchawki, ale woli sobie je sama wybrać dlatego prosi o bon do MediaExpertu.
 • Ośmioletni Ryszard ma mocne marzenie. Pragnie wrócić do domu. A na osłodę tego, że jego marzenie nie może się zmaterializować prosi o bon do MediaExpertu.
 • Szymon (lat 12) zwraca się do Pana Mikołaja z prośbą – potrzebuje nowej myszki, by uczyć się na sprawdziany. Taką wyjątkową i kolorową myszkę, którą sam sobie chce wybrać z MediaExpertu – dlatego prosi o bon.
 • Dziesięcioletnia Weronika była w tym roku wyjątkowo grzeczna, dlatego chce dostać bon do Pepco.
 • Wiktoria (lat 17) byłaby bardzo wdzięczna gdyby Mikołaj przyniósł jej bon do Rossmana. Zamieni go na kosmetyki.
 • Arek (lat 16) pragnie bon do Croopa, by wymienić go na wymarzone ciuchy.
 • Trzynastoletnia Angelika marzy o opasce sportowej (zegarek), prostownicy i słuchawkach bezprzewodowych, dlatego pragnie dostać bon do MediaExpertu.

Życzenia i marzenia, które nasi przyjaciele wypisali w swoich listach, są bardzo niewygórowane. Pięknie opakowane kosmetyki, czy słodycze to i tak będzie ogromny podarek. Marzą często, by sami mogli sobie wybrać prezent i celebrować te chwile wspólnym wyjazdem na zakupy z wychowawcą. Wiele z tych osób nie dostało żadnego prezentu od bardzo dawna. Bardzo prosimy o pomoc w dotarciu do potrzebujących osób – mówi Piotr Koziol, z Fundacji Kwitnace Talenty.

Choinka została sprezentowana i przywieziona przez firmę Choinki Krzysztof Kessler, a miejsca użyczył Bar Mleczny Starówka. W tym roku partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenie Pogodnych Artystów STOPA.

Potrzebujący zawiesili listy do św. Mikołaja na choince w Opolu

Fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.