Od najbliższego czwartku (18 stycznia) zapraszamy Państwa do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na wystawę Pauliny Ptaszyńskiej pt. „PARHELION”. Wystawa będzie prezentowana do 14 lutego br.

W projekcie „Parhelion” artystka przenosi do przestrzeni Aneksu fantomowe słońce, które rozświetla i wypełnia całą przestrzeń ekspozycyjną. Parhelion, nazywany „słońcem pobocznym”, jest określeniem zjawiska optycznego występującego w atmosferze, dającego złudzenie powstania jasnych świetlnych plam, tworzących się zwykle symetrycznie po obu stronach słońca.

Paulina Ptaszyńska, urodzona w 1986 roku w Ząbkowicach Śląskich, jest absolwentką Liceum Plastycznego  w Opolu. W 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością „projektowanie graficzne i nowe media”. Jej praca dyplomowa pt. „Obecność symulowana” została uznana za najlepszy dyplom artystyczny zrealizowany na kierunku „edukacja artystyczna” na ogólnopolskim konkursie Projekt Edukacja Artystyczna. W 2014 roku zdobyła nagrodę Grand Prix na opolskim „Salonie Jesiennym”, a w 2017 roku nagrodę Prezydenta Miasta Opola i wyróżnienie Galerii Sztuki Współczesnej. Laureatka II edycji konkursu „Nowe Opole”, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną i projektowaniem graficznym. Jest współautorką projektów mappingowych: „Botanika”, „Korowód”, „Statek Odyseusza”, „Postkarnawał”, „Duch Teatru” realizowanych we współpracy z różnymi instytucjami, oraz scenografii multimedialnej do spektakli „OFF Niepodległość” i „Rozmowy z diabłem”, realizowanych dla Teatru Witkacego w Zakopanem. Współautorka warsztatów mappingowych przy edycjach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011–2013Od 2012 roku zawodowo związana z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Materiał i fot. GSW Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.