Sery, miody, kołacze, lokalne warzywa, przetwory, mięsiwa i rozmaite przyprawy, naturalne i orzeźwiające napoje – to część smakołyków, które kuszą uczestników dwudniowej imprezy przy placu Kopernika w Opolu. Do niedzieli (28 lipca), potrwa tam XI Festiwal Opolskich Smaków. Co w programie?

XI Festiwal Opolskich Smaków. Jakub Kuroń uczył, jak jeść tradycyjnie i zdrowo [WIDEO, ZDJĘCIA]Atrakcją soboty był pokaz gotowania z kucharzem Jakubem Kuroniem. Na głównej scenie trwało przygotowywanie m.in. gulaszu z dorsza. W przyrządzeniu tej smakowitej potrawy pomagał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Po wszystkim, na opolan czekała degustacja.

XI Festiwal Opolskich Smaków. Jakub Kuroń uczył, jak jeść tradycyjnie i zdrowo [WIDEO, ZDJĘCIA]– Przyszłam, bo byłam ciekawa opolskich smaków. Lubię gotować i zawsze chcę podpatrzeć coś nowego. Pochodzę z Podkarpacia i widzę różnice w kuchni. W moich stronach żurek podaje się bez ziemniaków. Z kolei do barszczu białego, prócz kiełbasy, dodaje się biały ser. W każdym razie opolska kuchnia jest bardzo smaczna – mówi Katarzyna Kozdraś, od dwóch lat mieszkanka Opola.

– Stawiam na ekologiczną żywność i szukam miejsc, gdzie można się taką kupić. Ten festiwal promuje idea „slow food”, co mnie bardzo cieszy. Sama staram się jeść prościej, a tym samym zdrowiej, np. zupę pomidorową robię z świeżych zmiksowanych pomidorów, zamiast kupowanych przecierów. Do tego trochę śmietany, czosnku, ziół i gotowe! – zachwala.

Przez cały festiwal trwa jarmark produktów regionalnych. Przy straganach znajdziemy dojrzałe pomidory, świeże ogórki, ale też te ukiszone. Są liczne przetwory i soki z malin czy porzeczek.

Sporo jest miodów, wędlin i tradycyjnego chleba. Ze słodkości prym jak zawsze wiedzie kołacz śląski – z makiem, jabłkami i serem. Do wyboru są też serniki i ciasta owocowe.

Pragnienie można ugasić naturalnymi lemoniadami o różnych smakach.

Na opolan czeka strefa relaksu pod palmami z wygodnymi leżakami. Imprezie towarzyszą pokazy i wykłady m.in. na temat zdrowego żywienia.

Przygotuj domowy chleb i zabierz go do domu

Hitem jest stoisko, przy którym  trwają warsztaty i pokaz wypieku chlebów. Każdy może brać w nich udział i po zapisaniu się na listę, otrzymać pyszny, chrupiący i jeszcze gorący bochenek.

– Za mną nauka pieczenia krok po kroku. Usłyszałam sporo ciekawostek m.in. o typach mąki, o tym jak wyrabiać ciasto. Każdy mógł dodać do swojego chleba ulubione ziarna, żurawinę. Taki wypiek na pewno jest zdrowszy – cieszyła się Natalia Sędłak, która odebrała dwa jeszcze ciepłe bochenki.

Organizatorzy imprezy do samodzielnego pieczenia chleba będą zachęcać opolan także w niedzielę przez cały dzień. Jak przekonują, to dziecinnie proste. I co więcej, zdrowe.

– Potrzebna jest mąka ekologiczna – z małych młynów, od pewnego dostawcy. Do tego zakwas zrobiony z wody i mąki żytniej oraz sól, woda i ulubione ziarna, jak słonecznik, dynia, siemię lniane, żurawina, czy czarnuszka. Te dodatki kształtują smaki chleba – opowiadał Artur Ziemacki, mistrz piekarski.

– Wypiekliśmy dziś 25 kg chleba, 9 kg chałek. Kilkadziesiąt bochenków opolanie zabrali do domów. Własny chleb jest zdrowy, ten na zakwasie może stać nawet tydzień, a na drożdżach 3-4 dni.

Promują lokalną kuchnię: „Przypomnijmy sobie smaki dzieciństwa”

Festiwal Opolskich Smaków ma już długą tradycję. Hasłem „slow food” nawiązuje do kuchni regionalnej i wykorzystującej świeże produkty. Partnerami urzędu miasta w organizacji są Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

– Zaprosiliśmy blisko 40 wystawców, głównie lokalnych. To m.in. koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa ekologiczne, które produkują tak naprawdę w niewielkich ilościach na potrzeby lokalnego rynku. Liczymy na to, że one będą zyskiwać na popularności – mówił Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego ratusza, organizatora.

–  Tych wszystkich produktów można na imprezie spróbować. Warto sobie przypomnieć smaki dzieciństwa, np. nieco zapomnianą zalewajkę, podobną do żurku, ale gęstszą i z ziemniakami.

XI Festiwal Opolskich Smaków. Co w niedzielę?

12.00 – 20.00              Jarmark Produktów Regionalnych
Projekt „Polska Smakuje” – prezentacja  produktów certyfikowanych oraz regionalnych wyrobów opolskich producentów żywności
12.00 – 13.00              Joga Kundalini – warsztaty (prosimy o przyniesienie maty lub koca)
12.00 – 18.00              „Zdrowy chleb” – warsztaty i pokaz wypieku chlebów
13.00 – 17.00              Wspólne gotowanie z Pauliną Foremny – zwyciężczynią MasterChef Junior
17.00 – 18.00               Koncert –  Jan Konopka z zespołem Opolanie
19.00 – 20.30              Koncert zespołu Son de Cuba

Codziennie  w godzinach 12.00 – 20.00  czynna będzie też strefa relaksu oraz mini golf.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.