Wiodącymi tematami XXX sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki był remont Urzędu Gminy i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Jak wyjaśniał wójt Piotr Szlapa, powodem zwołania nadzwyczajnej sesji było zabezpieczenie środków w budżecie na dofinansowanie remontu budynku Urzędu Gminy.

Radni przyjęli dwie uchwały:

• budżet Gminy Dobrzeń Wielki na rok 2021,

• Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021–2024.

Radny Rafał Kampa poprosił o podanie planu remontu urzędu. Wicewójt Piotr Jonek wyjaśnił, że remont obejmie m.in. ocieplenie budynku, wymianę okien, przebudowę schodów i wejść do urzędu, instalację fotowoltaiki, ocieplenie dachu, wymianę oświetlenia na energooszczędne. Ponadto planowana jest wymiana instalacji elektrycznej oraz instalacji CO, wymiana drzwi wewnętrznych i pomalowanie pomieszczeń wewnątrz urzędu.

Interpelacje i wolne wnioski

Głos ponownie zabrał Rafał Kampa, informując o złożeniu w imieniu mieszkańców dwóch interpelacji w sprawie montażu progu zwalniającego na ul. Dworcowej i kolejnego na ul. Mickiewicza. Radny złożył też wniosek skierowany do komendanta posterunku policji w Dobrzeniu Wielkim, podkomisarza Mieczysława Lutego. Radny zwrócił się z prośbą o zwiększenie ilości patroli w okolicy ul. Mickiewicza z uwagi na częste przekraczanie prędkości przez kierowców w tym miejscu, pomimo zamontowania tam już dwóch progów zwalniających.

Radna Krystyna Gierok wnioskowała o montaż progów zwalniających lub postawienie dwóch znaków ograniczenia prędkości na ul. Cebuli w Chróścicach, w okolicy domu socjalnego. Radna argumentowała, że wysokie natężenie ruchu samochodów, głównie ciężarowych stanowi zagrożenie dla mieszkańców, a przede wszystkim bawiących się przed domem socjalnym dzieci. Radna złożyła jeszcze dwa wnioski dotyczące bezpieczeństwa w Chróścicach: o oznaczenie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów na zjeździe z ul. Korfantego na ul. św. Jana oraz o zainstalowanie lustra przy ul. Kwaśnej na wysokości posesji nr 43. Znajduje się tam ostry zakręt i brak jest poboczy.

Sprawy różne

Krystyna Gierok poinformowała o sytuacji przy ul. Cebuli w Chróścicach. Na wniosek radnej, gmina w minionym posadziła tam drzewka. Po roku pięć drzewek zostało ukradzionych. Radna zwróciła uwagę, że pieniądze wydane przez gminę zostały zmarnowane.

Rafał Kampa poinformował o dofinansowaniu w wysokości 10 tys. zł, jakie Stowarzyszenie Obrony Samorządności „Na Swoim” otrzymało do projektu „Zjem opolskie” od Samorządu Województwa Opolskiego. Celem projektu jest m.in. wypromowanie regionalnych potraw, które w przyszłości znajdą się na liście kulinarnego dziedzictwa województwa opolskiego. Radny zachęcał do współpracy przy projekcie.

Na koniec sesji przewodniczący Roman Kołbuc pogratulował radnemu Łukaszowi Lazikowi narodzin córeczki.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze