Tworzą obrazy ze skarbów leśnych, poznają zioła i ich zastosowanie, wykonują własne torby. A to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników warsztatów ekologicznych przygotowanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Dinozaurów. Trwa druga edycja projektu „EKOedukacja”.

– W wydarzeniu biorą udział uczniowie szkół podstawowych. Odwiedzimy wszystkie siedem gmin, które są członkami naszego stowarzyszenia – informuje Anna Golec, prezes LGD Kraina Dinozaurów – Nasz cykl rozpoczęliśmy w Zębowicach. Za nami spotkanie z dziećmi z Ozimka. Kolejne warsztaty zorganizujemy w Kolonowskiem (24.05) i w Turawie (28.05). W czerwcu spotkamy się z uczniami z Chrząstowic (3.06), Dobrodzienia (5.06) i Zawadzkiego (18.06).

– Pikniki mają przede wszystkim cel edukacyjny. Chodzi nam o zwiększenie świadomości i wiedzy w zakresie ochrony środowiska oraz zmian klimatycznych – tłumaczy Karina Mrozek, wiceprezes stowarzyszenia – Robimy to w przystępnej i atrakcyjnej dla młodych ludzi formie, bo liczy się też dobra zabawa.

Poza możliwością wykonania własnoręcznie ozdabianej motywami roślinnymi torby, zrobieniem lasu w słoiku czy obrazu z leśnych skarbów, dzieci biorą udział w spotkaniach z ekspertami z zakresu odnawialnych źródeł energii i przedstawicielami nadleśnictw. Za pomocą „energoroweru” z wyciskarką uczestnicy warsztatów przygotowują sok z warzyw i owoców. Poznają też znaczenie wody w przyrodzie oraz sposoby wykorzystywania ziół. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki czterokołowym rowerem.

– Przygotowaliśmy również filmy edukacyjne oraz konkurs wiedzy o ekologii i ochronie środowiska – dodaje Anna Golec – Zapewniamy poczęstunek oraz animacje z naszym pluszowym Dinusiem. Na pikniku nie sposób się nudzić.

Dodajmy, że projekt „EKOedukacja II” dofinansowany jest ze środków unijnych. Na jego realizację  Stowarzyszenie LGD Kraina Dinozaurów otrzymało niemal 280 tysięcy złotych.

Fot. LGD Kraina Dinozaurów/SP Krasiejów

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.