Browar pod „Złotą Gwiazdą” i browar Jahana Hahna

Browar pod „Złotą Gwiazdą“ (Goldener Stern)

Prawdopodobnie pierwszym Opolaninem, który wykorzystał zniesienie przymusów cechowych aby otworzyć własny browar, był mistrz kotlarski Schreiber. Schreiber był właścicielem położonej na Przedmieściu Bytomskim karczmy „Goldener Stern”, posiadał więc miejsce wyszynku. Niewykluczone, że duży wpływ na podjęcie decyzji o budowie browaru miał fakt, że prowadząc zakład kotlarski, sam potrafił zbudować większość urządzeń. Od 1816 roku, przy położonej na skrzyżowaniu Malapanerstraße i Sternstraße (dzisiejszych ulic Ozimskiej i Reymonta) karczmie pod „Złotą Gwiazdą”, warzono piwo. Ponieważ Schreiber zajmował się zawodowo czym innym, wydzierżawił browar i karczmę, które traktował przypuszczalnie tylko jako dodatkowe źródło dochodu, karczmarzowi o nazwisku Knie. Ostatnia wzmianka o tym browarze pochodzi z roku 1825, według której dzierżawca browaru nie otrzymał zezwolenia na wyszynk swojego piwa na terenie miasta.

Browar Johann Hahn

Mieszczanin i mistrz piwowarski Johann Hahn warzył pierwotnie piwo w browarze komunalnym. Jak już wspominałem we wcześniejszym wydaniu „Beczki”, w 1811 roku wyprodukował w nim około 80 hl piwa. W 1818 roku zbudował na swojej posesji przy ulicy Młyńskiej własny browar, stając się tym samym konkurencją dla Opolskiej Komuny Piwowarskiej. Ostatnia wzmianka o tym zakładzie pochodzi z roku 1835, kiedy właściciele restauracji i szynków oskarżali go o nielegalny wyszynk piwa w mieście.
c.d.n.

 

Andrzej Urbanek
 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info