W najbliższą sobotę (17 lutego) w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora prapremiera sztuki „Zagubiony chłopiec” w reżyserii  Pawła Passiniego. 

Po przedstawieniach dla dorosłych, bardzo dobrze przyjętych przez widzów i krytyków – „Morrison/Śmiercisyn” i „Dziady”, Paweł Passini postanowił swoją kolejną sztukę w OTLiA zaadresować do widzów młodszych (dzieci powyżej 10 lat). Powstał intrygujący tekst, w którym dziecięca wrażliwość zderza się ze światem popkultury – z grami toczącymi się w cyberprzestrzeni, z tajemnicą, z magią i z przemocą. Będzie to spektakl o poznawaniu siebie, pokonywaniu strachu i o tym, że zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji.

Tytułowy „Zagubiony chłopiec” to bohater, który zagubił się w grze komputerowej. Czym właściwie jest sieć? Czy sieć wciąga jak wir, czy może jest to miejsce, w którym można się schować? Czy można stamtąd wyjść i jaką się za to płaci cenę? Dotknięcie tego tematu jest bardzo istotne i potrzebne w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele zagrożeń wynika z faktu zacierania granicy między światem realnym a wirtualnym. Dlatego też Teatr sięga do tego tematu, ale w sposób bardzo odpowiedzialny. Po spektaklach będą odbywały się warsztaty pn. „Bezpieczni w sieci” , które będą odpowiedzią na zwiększające się wciąż zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie. Warsztaty mają na celu pomóc ich uczestnikom w zrozumieniu świata Internetu i dzięki temu uwrażliwiać dzieci i młodzież na niebezpieczeństwa z tym związane.

Premierze przedstawienia towarzyszyć będzie wernisaż intermedialnej wystawy „(Nie)pokój”, której autorami są studenci Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Prace powstały w pod opieką artystyczną dr. hab. Bartosza Posackiego i mgr. Pauliny Ptaszyńskiej.

„ZAGUBIONY CHŁOPIEC”

autor: Artur Pałyga

reżyseria: Paweł Passini

scenografia: Agnieszka Aleksiejczuk

muzyka: Paweł Passini / Daniel Moński

projekcje: Maria Porzyc

obsada: Karolina Gorzkowska, Barbara Lach, Aleksandra Mikołajczyk, Beata Passini (gościnnie), Anna Wieczorek (gościnnie), Elżbieta Żłobicka, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jakub Kowalczyk

muzyka na żywo (gitary, syntezatory): Daniel Gąsiorowski

Materiał: OTLiA

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie