Po raz pierwszy liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie opolskim przekroczyła 20 tysięcy. Obecnie w całej Polsce składkuje w ZUS ponad 662 tysiące osób z innym paszportem niż polski.

Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami opolskie placówki ZUS miały w swoich rejestrach 19 556 cudzoziemców. Od września te dane są nieaktualne, bo obecnie pracodawcy z regionu deklarują opłacanie składek za 20 220 obcokrajowców.

Do polskiego systemu ubezpieczeń dokłada się w naszym regionie między innymi 100 Rumunów, 92 Bułgarów i 79 Rosjan. W porównaniu do wiosny br., nieznacznie zmniejszyła się liczba przedstawicieli naszych południowych sąsiadów. Kilka miesięcy temu Słowaków było 39, a obecnie 36, natomiast Czechów było 38, zaś teraz 36.

Jak podaje opolski ZUS, w naszym regionie jest 18 krajów, które reprezentuje dokładnie jeden ubezpieczony. Są to między innymi Australia, Barbados, Japonia, Jemen, Kambodża, Senegal czy Wybrzeże Kości Słoniowej.

Oprócz zgłaszanych przez pracodawców do ZUS cudzoziemców, z każdym kwartałem rośnie liczba obcokrajowców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Obecnie w opolskich placówkach ZUS opłacanie składek z tego tytułu zadeklarowało 313 osób z 53 państw. W tej klasyfikacji także bezkonkurencyjni są obywatele Ukrainy. Dokładnie 120 przedstawicieli tego kraju prowadzi na Opolszczyźnie własny biznes. W całym kraju taką inicjatywę podjęło już 18,8 tys., z czego 4,6 tys. to osoby z paszportem ukraińskim.

Większość z przybyszów, bo 58 proc. ma umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy są aktywni zawodowo są usługi ochrony mienia, utrzymania czystości (23 proc.), przemysł i przetwórstwo (15 proc.), oraz budownictwo (12 proc.).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie