Macie ochotę na spacer? Zapraszamy „Na koniec wyspy” w towarzystwie Krzysztofa Maniaka. Sobota (16 grudnia) godz. 14.30 przy moście im. Ireny Sendlerowej – od strony Wyspy Bolko.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Proszę nie zapomnieć o adekwatnych do pogody strojach i wygodnych butach!

Od końca kwietnia Galeria Sztuki Współczesnej realizuje program Festiwal Wyspy Bolko, proponując poprzez połączenie sztuk wizualnych z naturą inne, nieco inne spojrzenie na to wyjątkowe miejsce.
Ponad stuletni park – jedyne takie miejsce w Opolu – jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku opolanek i opolan, a mieszczące się na jego terenie ZOO przyciąga osoby z całego regionu i nie tylko. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że już w 1913 roku, był on odpowiedzią na jakże współczesne potrzeby przywracania miastom terenów zielonych. Miasto bowiem zakupiło wówczas ten teren specjalnie w celu utworzenia nowoczesnego parku, w którym mieszkańcy regionu będą mogli odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem (szczególnie, że w tamtych czasach w mieście dymiły kominy licznych cementowni, browarów i mniejszych fabryk).

Festiwal Wyspy Bolko miał jednak na celu nie tylko poznanie historii Wyspy Bolko, ale też przyjrzenie się aktualnym problemom i wyzwaniom, z jakimi musimy się mierzyć w obliczu kryzysu klimatycznego oraz katastrofy ekologicznej na Odrze.

Przez ostatnie miesiące mogliśmy uczestniczyć w wielu wystawach, spacerach, warsztatach i wykładach, składających się na program festiwalu – i ochoczo z tej okazji korzystaliśmy. Okazało się bowiem, że choć nie wyobrażamy sobie życia bez naszego parku na wyspie (dość wspomnieć rozliczne protesty przeciwko pomysłom naruszenia terenu przez trasę średnicową) to wcale go aż tak dobrze nie znamy.

Przed nami ostatnie już wydarzenie festiwalu – spacer „Na koniec wyspy”.

Poprowadzi nas Krzysztof Maniak – twórca, którego sztuka bazuje na działaniach z krajobrazem, a spacerowanie jest formą jej uprawiania. Jest jednym z artystów, którzy w ramach festiwalu odbyli rezydencje artystyczne w opolskim parku. Efektem jest wystawa w Galerii Aneks: „Bez tytułu (Wyspa Bolko. Andreasowi Ulbrichowi)”, na której otwarcie GSW i artysta zapraszają o godz. 17.00.
Ale najpierw – spacer!
Kuratorka Festiwalu Wyspy Bolko, Agnieszka Dela-Kropiowska zapowiada, że wraz z Krzysztofem Maniakiem zabiorą nas na sam koniec wyspy, w zapomniane przez cały świat miejsce.

Zapraszamy!

 

Zapraszamy na spacer „Na koniec wyspy”, już jutro w Opolu

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze