Osiemnastoma głosami koalicji radni przegłosowali zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium. Przeciwko byli radni Suwerennej Polski i PiS.

Jako pierwszy gratulował Zarządowi przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. – To niezwykle skuteczne i rzetelne gospodarowanie budżetem województwa i ciągła praca na rzecz społeczności regionu. Można tylko ubolewać, ze kompetencje samorządu województwa nie są szersze, by tak skuteczne działania prowadzić także w innych dziedzinach – mówił na konferencji prasowej podsumowując ubiegły rok działalności zarządu województwa.

– To nasze wspólne działania, bo to państwo, radni, podejmujecie decyzje finansowe, to wy wspólnie z zarządem działacie na rzecz i w trosce o mieszkańców – podkreślał marszałek Andrzej Buła.  Mówił o  ważnych inwestycjach w ochronie zdrowia, m.in. budowie nowego budynku Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, remontach i zakupach w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, remontach w Szpitalu Wojewódzkim czy Opolskim Centrum Onkologii. Mówił też o ambitnych i ważnych działaniach w sferze polityki społecznej. – To m.in. pomoc dla około 5800 osób świadczona przez Marszałkowskich Kurierów Społecznych, tworzenie mieszkań wspieranych, pomoc dla domów dziecka czy dofinansowywanie pięciu zakładów aktywności zawodowej, które dają pracę 323 osobom z niepełnosprawnościami – wymieniał marszałek. Marszałek podkreślał wielość działań w sferze edukacji i szkolnictwa zawodowego, zwłaszcza możliwość odbycia stażów zawodowych w opolskich firmach przez około 4000 uczniów szkół zawodowych. To także stworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach wielu programów prowadzonych przez WUP, powiatowe urzędy pracy i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Dużą  troską zarządu województwa jest zwiększanie aktywności społecznej mieszkańców regionu. To nie tylko 25 i pół miliona złotych na ubiegłoroczne  inicjatywy organizacji pozarządowych, ale cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców inicjatywy – Marszałkowski Budżet Obywatelki, Marszałkowska Inicjatywa Sołecka i Europejski Budżet Obywatelski.  – Europejski Budżet Obywatelski to nasza inicjatywa świetnie przyjęta w Brukseli, w efekcie 8 i pół miliona złotych i ponad 3 tysiące osób z nowymi kompetencjami. Dziś na kolejną edycję EBO z nowej perspektywy mamy już ponad 30 milionów złotych – dodawał marszałek.

Podsumowując te wszystkie działania marszałek podkreślał, że testem sprawności samorządu województwa są działania nieplanowane, które nas zaskakują. – W takich trudnych sytuacjach, jak choćby wojna za naszymi granicami, potrafimy wspólnie reagować i wspólnie szukać dróg pomocy i rozwiązania problemów. To nasza siła – mówił Andrzej Buła.

Radni po zapoznaniu się z raportem i po dyskusji udzielili wotum zaufania zarządowi województwa stosunkiem głosów 18 za, 7 przeciw.

Ubiegłoroczne dochody województwa wyniosły 675 202 307 zł, tj. 102% zakładanych planów. Wydatki budżetu zaś to 680 153 324 zł, czyli 96,7 % planu. W ubiegłym roku na inwestycje przeznaczono 221 041 271 zł, czyli 32,5 % wydatków budżetu ogółem. Systematyczne zmniejszane jest zadłużenia budżetu. Na koniec roku 2022 roku wynosiło ono 42 150 000 zł i w stosunku do 2021 roku obniżyło się o 31,1%.  Pod tym względem rok 2022 jest kolejnym rokiem znaczącego obniżenia się poziomu zadłużenia województwa, które w szczytowym momencie 2011 roku wyniosło 254 474 000 zł i uległo obniżeniu o kwotę 212 324 000 zł, tj. o 83,4%.

– W kończącej się unijnej perspektywie finansowej wieloraką pomocą społeczną objęto w regionie około  32 tysiące osób za około 73 mln zł. Natomiast systematycznie, z roku na rok, zmniejsza się liczba klientów pomocy społecznej w województwie opolskim. Od 2016 roku ten spadek wyniósł ponad 40% – dziś jest to  około 20 tys. osób – zwracała uwagę wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura, prezentując informację dot. zasobów pomocy społecznej w regionie w ubiegłym roku, przygotowaną przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.

W tym roku już po raz drugi radni województwa rozstrzygnęli konkurs na dotacje na prace konserwatorskie przy zabytkach. Teraz rozdysponowano pół miliona złotych pomiędzy 19 beneficjentów. To przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i parafie. W sumie w tym roku z budżetu województwa przeznaczono 1,7 miliona złotych na konserwację obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W ramach dwóch konkursów renowacji doczeka się 56 obiektów. Jak podkreślał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, to wkład samorządu województwa w poprawę stanów technicznych obiektów zabytkowych. – Efektem tych wszystkich działań będzie m.in. podniesienie walorów kulturowych i turystycznych regionu – mówił.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.