Od przyszłego roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozszerzy działalność o chirurgię onkologiczną i małoinwazyjną oraz poszerzy zakres zabiegów bariatrycznych.
Zielone światło do wprowadzenia nowych zabiegów i rozwoju oddziału chirurgii dała właśnie rada społeczna opolskiego USK.
– To niezwykle istotna wiadomość dla mieszkańców regionu, którym będziemy mogli zaoferować zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej oraz małoinwazyjne w pełnym zakresie. Rozwiniemy też operacje w schorzeniach przewodu pokarmowego – zapowiada Dariusz Madera, dyrektor generalny USK i podkreśla, że decyzja rady umożliwia też rozszerzenie działalności dydaktycznej i kształcenie przyszłych chirurgów.
– Wiemy, jakie są deficyty w kształceniu młodych chirurgów w Polsce i dlatego chcieliśmy pokazać, że nawet w tak trudnych czasach można stworzyć, w ramach jednego z najmłodszych wydziałów lekarskich w kraju, ośrodek chirurgiczny o silnym potencjale badawczym i dydaktycznym wraz z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, czyli diagnostyką i leczeniem pacjentów – mówi prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii USK i Kliniki Chirurgii Uniwersytetu Opolskiego i zaznacza, że obejmując w 2019 r. funkcje kierownicze w Opolu postawił sobie za cel stworzenie pełnoprofilowego, akademickiego oddziału chirurgicznego.
W nowej formule – po nowym roku – oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej zostanie podzielony na dwa: chirurgii ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej.
– Leczenie laparoskopowe jelita grubego w zakresie chirurgii onkologicznej czy operacje nadnerczy z zakresu endokrynologii to zabiegi, których dotychczas nie wykonywaliśmy w USK – podkreśla prof. Oszkinis.
Listopadowe posiedzenie Rady Społecznej USK w Opolu było ostatnim w jej pierwszej, czteroletniej kadencji.
– Chcę serdecznie podziękować członkom rady za współpracę, która nadała kształt i wyznaczyła pierwsze cele dla uniwersyteckiego szpitala, działającego pod skrzydłami Uniwersytetu Opolskiego – mówi dyrektor USK, Dariusz Madera.
Jak wylicza, w ciągu tych czterech lat szpital rozszerzył zakres świadczeń, m.in. o alergologię, czy ortopedię dziecięcą metodą Ilizarowa (korekcja kształtu kości).
– Dzięki zaangażowaniu członków rady USK wszedł na ogólnopolski poziom zabezpieczenia szpitalnego – dodaje Dariusz Madera. – Razem z uczelnią udało nam się pozyskać pieniądze z Agencji Badań Medycznych na utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych, które powstanie w sąsiedztwie Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych.
Minione cztery lata to także czas modernizacji kolejnych oddziałów i zakładów, z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i rozszerzeniu zakresu świadczeń dla pacjentów, ale także przygotowaniu bazy dydaktycznej dla studentów. Tylko w 2021 r. oddano nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z rozszerzoną bazą łóżkową oraz Oddział Pediatrii.
– Właśnie trwa modernizacja budynku D, w którym m.in. powstanie miejski POZ, zdobyliśmy też, razem z miastem Opolem, dofinansowanie na modernizację kotłowni – podkreśla dyrektor Madera. – Kotły węglowe zamienimy na silniki kogeneracyjne, co przysłuży się także środowisku i naszym sąsiadom.