Wniosków było 60. Zadanie komisji było bardzo trudne. Ostatecznie 30 artystów z województwa opolskiego otrzymało pieniądze na realizację swych artystycznych projektów. Wręczono je na specjalnej gali. 

Przez miesiąc od 15 stycznia do 15 lutego osoby, zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, mogły składać wnioski o stypendia Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty”. To pieniądze na realizację konkretnych przedsięwzięć kulturalnych.

– Ubiegły rok był niezwykle trudny także dla twórców i ludzi kultury – przyznaje marszałek Andrzej Buła. Zmieniliśmy trochę regulamin. W budżecie województwa wyznaczono na ten cel specjalną pulę pieniędzy, co pozwoliło przyznać stypendia w kwocie 7 600 złotych trzydziestu osobom. przyznaliśmy ich 30. To ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Staramy się pokazywać różne wartości artystyczne, które uprawiają nasi mieszkamy. Chcemy, żeby było to zachętą do dalszego tworzenia.

Stypendia są przyznawane są w trzech kategoriach:

na przedsięwzięcia związane z twórczością artystyczną w dziedzinach: muzyka, sztuki wizualne, taniec, literatura, teatr, film, twórczość ludowa;
na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, w dziedzinie edukacji i animacji kulturalnej oraz wspierania rozwoju kadr kultury;
na przedsięwzięcia związane z opieką nad zabytkami.

Jak podkreśla Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO, realizowane w ramach stypendium przedsięwzięcie musi mieć charakter twórczy, artystyczny. – To oznacza, że przedmiotem stypendium nie może być działanie organizacyjno-produkcyjne, np. druk książki, nagranie i wyprodukowanie płyty czy produkcja i filmu czy spektaklu – mówi. – Bralismy pod uwagę tworzenie – czyli np. skomponowanie i aranżację nowego utworu muzycznego; stworzenie oryginalnych prac plastycznych, napisanie scenariusza sztuki teatralnej czy dzieła literackiego – wymienia.
-Wybór był bardzo trudny – dodaje kamińska. – Dla mnie oni wszyscy są najlepsi. Wybraliśmy zatem najlepszych z najlepszych. W roku ubiegłym stypendiów było tylko 13. Ciesze się , że marszałkowie podjęli decyzje o zwiększeniu puli pieniędzy na ten cel.

Jakub Dubik chce skomponować hymn województwa opolskiego. – Ten pomysł był też dla mnie zaskoczeniem. Utwór utrzymam w konwencji tego co do tej pory robiłem z swoim zespołem Cello Brothers. Będzie to z nutką elektroniki i nowego brzmienia – opowiada Jakub Dubik. Paulina Ptaszyńska zgłosiła wniosek z zakresu sztuk wizualnych. – To będzie cykl prac związanych z instalacjami multimedialnymi czyli sztukami audiowizualnymi. To będzie około pięciu projektów, które będą prezentowane w trakcie wystawy w galerii A4 Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – opowiada. Bajkę chce napisać Kinga Markowska. – Pochodzę z Głogówka, a w mojej okolicy urodził się Jan Cybis. Związana jestem z Wróblinem, miejscem urodzenia artysty, jednocześnie pracuję z Muzeum Regionalnym. Zauważyłam, że Jan Cybis jest dla wielu trudnym malarzem. Poprzez bajkę chcę opowiedzieć o tym, czym jest sztuka. Przybliżyć twórczość Jana Cybisa, który wchodził w głębię człowieka – opowiada Kinga Markowska. Adrian Szafrański otrzymał stypendium w kategorii teatralnej. – Inspiracją było dla mnie wodzenie niedźwiedzia. Między wigilią a uroczystością Trzech Króli mamy wspaniałą tradycję. Jest to wpisane w fundament początków tych społeczności. Zwyczaj oswajał ze śmiercią, wprowadzał cykliczność, jednał z upiorami, pomagał nazwać strachy – mówi. Marta Poprawka interesuje się twórczością ludową. – To jest trudny projekt. Wiąże się z pracą terenową. Nasze województwo jest bogate we wzór opolski. Sama jestem kroszonkarką, więc chcę pokazać tradycję zdobienia poprzez dokumentację twórców ludowych i stworzenie katalogu wzorów – opowiada Marta Poprawka.

Ostatecznie stypendia otrzymali:

Rafał Nozdryn–Płotnicki
Monika Lebich
Julia Ciszewska
Jakub Dubik
Paulina Ptaszyńska
Korneliusz Wiatr
Iwona Wylęgała
Dominik Pietrzak
Kuba Mitoraj
Grzegorz Tobis
Bartek Posacki
Sabina SAGO
Magdalena Żołędź
Natalia Zastępa
Marian Solisz
Patrycja Kucik
Żaneta Plotnik
Marta Wolna
Anna Wiktoria Biliczak
Magdalena Meg Krzemień
Klaudiusz Lisoń
Cecylia Jacewska– Caban
Milena Dutkowska
Adrian Gleń
Kinga Markowska
Magdalena Poprawka
Filip Pelon
Krzysztof „Puma” Piasecki
Adrian Szafrański
Przemysław Ślusarczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.