Dwa programy unijne, które będzie realizował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu służyć będą rehabilitacji kardiologicznej oraz zwalczaniu nadwagi i otyłości wraz z cukrzycą.

Podpisane dziś umowy z samorządem wojwództwa pozwolą szpitalowi na zakup m.in. cykloergometrów, ciśnieniomierzy i sprzętu pozwalającego prowadzić zajęcia rehabilitacyjne. Pacjenci skorzystają  z konsultacji lekarskich, warsztatów edukacyjnych, sesji aktywności fizycznej, rehabilitacji zawodowej, porad psychologa i dietetyka.

1 milion 175 tysięcy złotych przeznaczonych jest na pierwszy program, do którego zostaną zakwalifikowane osoby po incydentach sercowo-naczyniowych i zagrożone przedwczesnym opuszczeniem rynku pracy. Zainteresowana osoba, po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego, będzie mogła skorzystać z szerokiego wachlarza zarówno konsultacji, jak i zajęć praktycznych.

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny nie tyko sprawnie korzysta z projektów pozwalających na zakup sprzętu czy rozbudowę szpitala bądź remont oddziałów, ale również, tak jak w tym przypadku, realizuje konkretne projekty dla mieszkańców regionu, którzy mogą poprawić stan swojego zdrowia – twierdzi marszałek Andrzej Buła. – Cieszę się, że pieniądze oddajemy w ręce fachowców. To nie są łatwe programy. Oba projekty są wyzwaniem dla lekarzy i fizjoterapeutów. To jest przykład, jak radzić sobie z trudnymi przypadkami klinicznymi. Drugi projekt związany jest z otyłością i nadwagą. Tutaj skorzysta z programu 4 tysiące osób – mówi marszałek. Dodaje, że w ostatnich latach podpisano w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 10  umów na kwotę 20 milionów złotych.

ĆWICZ I ŻYJ ZDROWO (czytaj więcej)
Żebyśmy zdrowsi byli. A wszystko dzięki Unii Europejskiej

2 miliony 200 tysięcy złotych to koszt programu związanego ze zmianą stylu życia. Ten projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6-18 lat oraz dorosłych od 19 roku życia do 65 lat. Podzielony został na dwa etapy. Pierwszy, to badania przesiewowe, a drugi  – kompleksowa opieka nad osobą z nadwagą i otyłością. Osoby, u których stwierdzono otyłość, skorzystają z zajęć rehabilitacyjnych, specjalistycznych porad dietetyka i psychologa. Ta część programu będzie trwała 2 lata.

– O szczegółowych zasadach naboru będzie można dowiedzieć się poprzez stronę internetową szpitala, prowadzona będzie również kampania informacyjna- informuje dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera. – Zdobywamy pieniądze, a dziś z marszałkiem województwa podpisujemy umowę na dwa projekty. Mamy doświadczenie zarówno jak chodzi o choroby kardiologiczne, jak i walkę z otyłością. To połączenie zadań szpitala i województwa opolskiego – dodaje Dariusz Madera.

ZMIEŃ STYL ŻYCIA I SIĘGNIJ PO ZDROWIE (czytaj więcej)
Żebyśmy zdrowsi byli. A wszystko dzięki Unii Europejskiej

Szpital jako beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 prowadził m.in. program związany z przeciwdziałaniem zachorowaniom na raka jelita grubego. Wyposażono w nowoczesny sprzęt oddział anestezjologii, oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej, oddział okulistyki czy wdrożono nowoczesne systemy informatyczne. Szpital prowadzi również projekt dofinansowany przez marszałka województwa opolskiego, a związany z niwelowaniem nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2.

Żebyśmy zdrowsi byli. A wszystko dzięki Unii Europejskiej

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.