W mediach społecznościowych krąży wniosek (druk WYR.8P), który ma uprawniać do wyrównania świadczenia wychowawczego do 800 zł na dziecko już od sierpnia tego roku. ZUS podkreśla, że takie informacje nie mają żadnych podstaw w przepisach.

Do ZUS na terenie całego kraju zgłaszają się rodzice z pytaniem czy dostaną wyrównanie świadczenia „500 plus”.

Kwota świadczenia wychowawczego zmieni się z 500 na 800 złotych od stycznia przyszłego roku. Wiadomości o tym, że ZUS będzie wypłacał wyrównanie za poprzednie miesiące jest nieprawdziwe. Dopiero od stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zmieni się w 800 plus. Cały proces będzie zautomatyzowany, a rodzice bądź opiekunowie, którzy dotąd otrzymywali świadczenie nie będą musieli składać żadnych nowych wniosków. O zmianie wysokości kwoty jaką ZUS będzie przelewał na konto w banku będą powiadomieni przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak żeby świadczenie było wypłacone od początku okresu rozliczeniowego, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie