Wartość umowy podpisanej właśnie przez zarząd województwa opolskiego z tą spółką to 696 milionów złotych – poinformowała Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy Gabinetu Marszałka.
Podpisanie umowy poprzedziły kilkumiesięczne negocjacje. W ich trakcie strony ustaliły, że przez najbliższe 10 lat spółka zagwarantuje mieszkańcom naszego regionu, jak również województw sąsiednich, ciągłość połączeń międzywojewódzkich, bez zbędnych przesiadek. Zapewni również utrzymanie obecnej oferty połączeń kolejowych.
– To ogromne wyzwanie finansowe dla samorządu województwa, bo umowa zakłada, że rocznie pociągi regionalne będą obsługiwały połączenia o łącznej długości około 3,25 miliona kilometrów, czyli tak jak w tym roku – przyznaje marszałek Andrzej Buła
– Zdecydowaliśmy się na powierzenie spółce Polregio zadania realizacji kolejowych przewozów pasażerskich aż na 10 lat nie tylko ze względu na dotychczasową dobrą współpracę, ale przede wszystkim dlatego, że naszym celem jest zapewnianie mieszkańcom stabilnej oferty przewozowej – podkreśla członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.
– Budowanie atrakcyjnej oferty dla pasażerów kolei regionalnej ma swoje podłoże w stabilnej i przewidywalnej współpracy przewoźnika z władzami lokalnymi. Cieszę się, że ma to miejsce także w województwie opolskim, czego efektem jest podpisana dzisiaj 10-letnia umowa na przewozy kolejowe. Wspólnie z samorządem zapewniamy na najbliższe lata bezpieczny, szybki i komfortowy transport dla pasażerów. Równolegle z podpisywaniem kolejnych umów z samorządami przygotowujemy plan inwestycyjny zakładający wymianę lub modernizację znacznej części taboru i inwestycje w zaplecza techniczne – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny POLREGIO.
Dotychczasowe inwestycje samorządu regionu w kolej, zarówno zakup taboru za ponad 200 mln zł oraz dofinansowanie modernizacji linii kolejowej nr 287 Opole – Nysa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, znacząco poprawiły jakość transportu kolejowego w regionie.
Samorząd województwa opolskiego inwestuje w kolej od wielu lat, co pozwoliło m.in. na przywrócenie połączeń na liniach spalinowych pomiędzy Kluczborkiem a Opolem, Nysą a Brzegiem czy Nysą i Kłodzkiem.
– Oczywiście w dalszym ciągu czynimy starania o kolejne pieniądze na zakupy nowoczesnego taboru do obsługi naszych mieszkańców. Będziemy także zabiegać w nowej perspektywie o środki na poprawę stanu linii kolejowych, co w połączeniu z nowym taborem zapewni odpowiedni poziom usług, jak też przekona większą liczbę osób do rezygnacji z własnego środka transportu na rzecz transportu zbiorowego – dodaje marszałek Andrzej Buła. Dostosowanie taboru i infrastruktury dworcowej poprawi również dostępność dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową korzystających z kolejowego transportu zbiorowego.
– To w transporcie zbiorowym upatrujemy możliwości rozwoju województwa oraz chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z pociągów jako ekologicznego i bezpiecznego środka transportu – dodaje Szymon Ogłaza.