Pięcioro operatorów mobilizuje młodych do działania: Chorągiew Opolska ZHP, Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Stowarzyszenie OSP Powiatu Kluczborskiego, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Właśnie podpisali z marszałkiem umowy na program „Opolskie dla młodzieży”.

„Opolskie dla młodzieży na 25 lat obrony Województwa Opolskiego” to projekt, którego celem jest m.in. wsparcie młodych ludzi w zorganizowaniu różnorodnych przedsięwzięć. Przy formalnej organizacji i rozliczaniu projektów pomogą tzw. operatorzy. Wszystko po to, aby grupy nieformalne mogły również sięgnąć po pieniądze. Na każda inicjatywę przeznaczono do 4 000 zł.

Jest to zdaniem Rafała Mościckiego – jednego z operatorów programu – jeden z najlepszych projektów pokazujących młodym ludziom jak to jest dostać wędkę, dzięki której można zrobić to, co się wymarzy. – Ubiegły rok pokazał, jak dużo młodzi ludzie chcą robić. Patrzyli na to jeszcze z niedowierzaniem, że to im może pomóc zaistnieć. Już wiedza, że to działa, że mogą pójść w pomysłach w stronę ekologii, sportu, kultury czy działań straży pożarnej i to się wszystko łączy. Najważniejszym efektem ubiegłorocznych działań jest to, że mamy wreszcie kontakt z młodzieżą. Musimy wyjść z internetowej strefy komfortu i pobudzać młodych do działania. U nas w kinie zostały cztery koty, a było ich dziewięć: to była młodzieżowa inicjatywa pod nazwa „Dom tymczasowy dla kotów” – opowiada Mościcki.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że mamy już za sobą rok doświadczeń, związanych z takim programem. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, dedykowane młodzieży z województwa opolskiego, a związane z tym, że Komisja Europejska i Parlament Europejski rok 2022 poświęciły młodym, ustanawiając go Europejskim Rokiem Młodzieży. – Udało nam się wtedy zrealizować ponad 100 wydarzeń. Zobaczyliśmy, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Wspieramy grupy nieformalne. Młodzież przygotowuje jedynie prosty wniosek i przekazuje go operatorowi, który wykonuje wszystkie formalności. Skutecznie docieramy z naszą pomocą do młodych z dużych i małych miejscowości. Mają oni wiele pomysłów, zapału i chęci do działania. Wiedzą, czego chcą i wzajemnie się znają – mówi marszałek.

Artur Nowak ze Stowarzyszenia OSP Powiatu Kluczborskiego i jeden z operatorów, podkreśla, że w tamtym roku udało się zorganizować wiele wydarzeń skierowanych do strażaków. – Jesteśmy po raz drugi operatorem. W ubiegłym roku wsparliśmy 30 drużyn OSP. Pomysłów było bardzo wiele. Chodziło o zachęcenie młodzieży do aktywności, zaangażowania się w OSP. Widzimy, że jest coraz mniej młodzieżowych drużyn strażackich. Jesteśmy po to, żeby zwrócić uwagę na to, co ważne i atrakcyjne – mówi Artur Nowak.

W zeszłym roku Marcel Janik z OSP Laskowice skorzystał z programu. – Naszym celem była edukacja związana z udzielaniem pierwszej pomocy. „Mamy we krwi pomaganie”, to również wydarzenia sportowe. Druhowie uczyli się od ratowników udzielania pomocy. W tym roku planujemy kontynuować pomysł i zachęcić szerzej do niego mieszkańców naszych miejscowości – mówi Marcel Janik.

Dominika Czaja, uczennica liceum z Otmuchowa wraz z swoimi kolegami i koleżankami przygotuje grę terenową. – Pomysł będzie kierowany do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej i do uczniów liceum. Nasza okolica obfituje w pomniki przyrody i rezerwaty. Gra będzie polegała na rozpoznawaniu drzew, roślin. Uczniowie będą przemierzać trasę z przygotowanymi podpowiedziami. Chodzi o sprawne i szybkie udzielanie odpowiedzi – mówi Dominika Czaja.

-Chcemy, żeby w tym roku wiele inicjatyw przypominało w 25 rocznicę obronę Opolszczyzny – mówiła Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. – Dzięki tej obronie  młode pokolenie może żyć w swoim województwie.

Kamińska uważa, że takie zaangażowanie jest zaraźliwe, a jest wiele młodych ludzi , którzy maja problemy, mniej lub bardziej poważne, problemy psychologiczne, nieumiejętność nadążania ze zmianami cywilizacyjnymi. – Jeżeli dadzą upust swojej aktywności, swoim pomysłom i będą wśród swoich rówieśników – to czy trzeba lepszego spędzenia czasu? – pytała.

– Zależy nam na zaangażowaniu młodzieży w rozwój społeczeństwa obywatelskiego w regionie, poprzez umożliwienie młodym nieformalnym grupom młodych realizacji ich autorskich inicjatyw, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z jubileuszem 25 lat obrony województwa opolskiego – mówi wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.

Fot. Kapitan

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.