Ponad 60 karateków z klubu Ari Dobrzeń Wielki przystąpiło w piątek (26.05) do egzaminu na kolejne stopnie uczniowskie kyū. Przeprowadził go shihan Mariusz Mazur (5 dan) z Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin w Warszawie, którego podopieczni dzierżą obecnie trzy tytuły wicemistrzów świata.

Podczas egzaminu sprawdzane były: techniki obronne i ofensywne, odpowiednia koncentracja oraz prawidłowe oddychanie. Karatecy prezentowali też adekwatne dla swojego poziomu kata, czyli harmonijne sekwencje technik, ruchów i pozycji tworzących pewnego rodzaju pokaz umiejętności. Na koniec przystąpili również do kumite, a więc stoczyli kilka walk. Takie egzaminy odbywają się w Ari wiosną i zimą.

– Każdy ma różne możliwości i odmienne talenty, więc nawet jeśli komuś na takim egzaminie nie wychodzi tak, jakby chciał, ale wciąż jest skoncentrowany i mu zależy, bierzemy to pod uwagę. Nie mierzymy wszystkich jedną miarą, bardzo ważna jest pasja i przyjemność płynąca z karate – podkreślał Mariusz Mazur. – Na egzaminie prezentuję to, co chcę, żeby wykonali zdający, a oni potem to robią. Karate podoba mi się dlatego, że każdy ma szanse. Ktoś może nie mieć talentu czy cech motorycznych, ale być pracowitym i dzięki temu jest w stanie osiągnąć sukces na egzaminach lub zawodach sportowych.

Wszystko to rozwija karatekę nie tylko jako sportowca, ale również człowieka. Karate nie tylko pozwala pracować nad własnym ciałem, ale i wykuwa charakter. Wartości, którymi kierują się osoby je uprawiające to przede wszystkim: szacunek do innych, kultura osobista, pokora, opanowanie, dyscyplina i samozaparcie.

@opowiecie.info Ponad 60 karateków z klubu Ari Dobrzeń Wielki przystąpiło w piątek (26.05) do egzaminu na kolejne stopnie uczniowskie kyū. Przeprowadził go shihan Mariusz Mazur z Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin w Warszawie, którego podopieczni dzierżą obecnie trzy tytuły wicemistrzów świata.#karate #kyokushin #karatekyokushin #Ari #DobrzeńWielki ♬ Fighter (Instrumental) – ROKKA

System stopni w karate kyokushin dzieli się na uczniowskie (od 10 do 1 kyū) i mistrzowskie (od 1 dan wzwyż). Przygodę z tą dyscypliną rozpoczyna się w białym pasie, po którym zdaje się kolejno na pomarańczowy, niebieski, żółty, zielony i brązowy. Dopiero posiadając ostatni z nich można ubiegać się o pierwszy stopień mistrzowski dan, czyli o czarny pas.

Egzaminujący dobrzeńskich karateków shihan Mariusz Mazur to prezes Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin, w którym pełni również funkcję trenera. Wśród jego największych trenerskich sukcesów należy wymienić trzy srebrne medale mistrzostw świata wywalczone przez dwójkę jego podopiecznych: Macieja Mazura i Monikę Zielińską.

W 2019 roku Maciej Mazur został pierwszym Polakiem, który dotarł do finału Mistrzostw Świata Open WKO w Tokio, po którym został wicemistrzem świata. We wrześniu ubiegłego roku ten sam zawodnik wywalczył również srebro podczas 7. Wagowych Mistrzostw Świata WKO w Kielcach. Z czempionatu w Kielcach ze srebrnym medalem wróciła też Monika Zielińska.

Klub karate Ari funkcjonuje od końcówki 2019 roku, a jego prezesem i trenerem jest Marcel Niemczyk (2 dan). Ari posiada sekcje w: Dobrzeniu Wielkim, Popielowie, Pokoju i Opolu-Czarnowąsach. W treningach uczestniczą zarówno zawodnicy, jak i osoby, które uprawiają karate rekreacyjnie: dzieci, młodzież i dorośli. Wśród nich są też reprezentanci kadry narodowej: Marcel Niemczyk, Adrianna Niemczyk, Aleksandra Bakuła, Alicja Kołodziej i Aleksander Macioszek.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.