Po obniżeniu podstawowej stawki PIT do 17 procent zyska aż 25 milionów podatników, m.in. osoby pracujące na etacie, prowadzące działalność gospodarczą, jak i emeryci i renciści. Zobacz, na czym polega zmiana, która wchodzi w życie od 1 października. 

Jakie korzyści wynikają z obniżenia stawki PIT z 18 do 17 procent?

Dzięki obniżeniu stawki PIT z 18% do 17% i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów nastąpi zmniejszenie kosztów pracy, a tym samym tzw. klina podatkowego (czyli różnicy między pieniędzmi, które pracownik dostaje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma).

Ze zmian skorzysta łącznie 25 milionów Polaków, zarówno pracujący na etacie, wykonujących dzieło czy zlecenie, prowadzący działalność gospodarczą, jak też emeryci i renciści.

– Niższa 17 proc. stawka PIT będzie obowiązywać już w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przy tym należy przypomnieć, że do września nasze dochody w pierwszej skali podatkowej podlegają 18 proc. opodatkowaniu PIT. Już przy zaliczce obliczanej w październiku podatek zostanie obniżony o 1 pkt proc., czyli o prawie 6 proc. – powiedział wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

Po zmniejszeniu stawki PIT i dodatkowo co najmniej dwukrotnemu podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów nastąpi obniżenie kosztów pracy pracowników.

O ile więcej zostanie w twoim portfelu?

Jeśli jesteś podatnikiem, który uzyskuje przychody z pracy, to dzięki obniżeniu o 1 pkt procentowy stawki PIT i przy uwzględnieniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, twój zysk wyniesie:

Grafika pokazuje zysk roczny po zwiększeniu kosztów uzyskania przychodów przy minimalnym i przeciętnym wynagrodzeniu brutto

Inf./Fot. gov.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie