Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim ugości ostatnie wydarzenie z cyklu „Koncerty powiatowe – Muzyczna Mniejszość Niemiecka”. Odbędzie się ono 24 września (niedziela) o godz. 16.00.

Na widzów czekają występy artystów z całego regionu, w tym lokalnego zespołu wokalnego „Kupskie Echo”. Na scenie dobrzeńskiego domu kultury pojawią się także Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Bażany”, solistka Victoria Bewko, a także grupa taneczna „Silesia”. Gwiazdą wieczoru będzie z kolei Andrea Rischka – wokalistka śpiewająca po polsku i niemiecku. Całość poprowadzi natomiast Dominika Bassek.

Wstęp będzie darmowy. Jeśli jednak ktokolwiek będzie chciał obejrzeć koncert, ale nie będzie mógł pojawić się w Dobrzeniu Wielkim, nie musi się tym martwić. Organizatorzy będą bowiem transmitować wydarzenie na kanale YouTube TSKN SKGD i swoim profilu na Facebooku – Mniejszość Niemiecka w Opolu / Deutsche Minderheit in Oppeln.

Podobne koncerty odbywają się w naszym regionie od początku lata. Organizuje je Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, które chce w ten sposób zaprezentować swoim członkom, sympatykom i szeroko rozumianej społeczności swoje grupy artystyczne oraz to, jak rozwijają się będąc zespołami Mniejszości Niemieckiej. Celem takich wydarzeń jest również popularyzacja kultury niemieckiej na Opolszczyźnie, podtrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej Mniejszości Niemieckiej oraz promocja działań kulturalnych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Daniel Bewko z TSKN Opole, koordynator koncertów:

Poprzednie takie wydarzenia gościły w Dobrodzieniu, Białej i Strzelcach Opolskich – każdy w zupełnie innym stylu. Pierwszy zorganizowano w kościele pw. św. Marii Magdaleny i stanowił modlitwę poprzez śpiew, w towarzystwie solistów i przy akompaniamencie instrumentalistów. W Białej natomiast postawiono na klasykę. W tamtejszym Gminnym Centrum Kultury wystąpiły zespół dęty blaszany Light Brass i śpiewaczka operowa Jessica Glombek. Natomiast w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich jazzowe klimaty zagwarantowały: trio Silesian Jazz Daughters przy akompaniamencie fortepianowym Adama Jarzmika, solistka Mniejszości Niemieckiej Anna Franik przy identycznym akompaniamencie oraz solistki zespołu Akces – Lena Bryja i Lena Mannsfeld.

Projekt „Koncerty powiatowe – Muzyczna Mniejszość Niemiecka” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Niemiec. To inicjatywa, która łączy kulturowe dziedzictwo z pasją artystyczną, tworząc niezapomniane doznania dla mieszkańców i miłośników muzyki.

24 września Muzyczna Mniejszość Niemiecka w Dobrzeniu Wielkim

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.