Opole od dzisiaj do 10 maja jest stolicą polskiego lalkarstwa. 39 przedstawień zaprezentują teatry między innymi z Krakowa, Gdańska, Szczecina, Wałbrzycha, Warszawy, Poznania, Torunia i Opola.

Dzisiaj na deskach Teatru Lalek zobaczyliśmy  spektakl pt.: „Książe i Prawda” autorstwa Jean-Claude Carrière w reżyserii Bogusława Kierca. Jest to baśniowa, lekko surrealistyczna, intelektualnie prowokująca opowieść o poszukiwaniu Prawdy. Poszukiwanie nie jest bezinteresowne. Nagrodą dla znalazcy Prawdy ma być piękna córka wieśniaka. Książe jest w niej szaleńczo zakochany. Ojciec odda mu córkę, gdy ten spełni warunek i znajdzie Prawdę. Książę, jak to w baśniach bywa, wybrał się na długie i pełne przygód poszukiwania Prawdy. Znalazł ją, ale poszukiwania  zakończone są wieloznacznym sukcesem.

– Cieszę się, że w Opolu odbywa się ten Festiwal. Dzisiejszy spektakl jest dowodem na rozwój polskiej sceny lalkowej. To już nie tylko przedstawienia dla dzieci, łatwe w odbiorze, to spektakle, które uczą myśleć, mają wieloznaczne zakończenia – mówi pani Urszula, uczestniczka dzisiejszej inauguracji.

W programie Festiwalu organizatorzy przewidzieli: wystawy, wykłady, spotkanie z dramaturgami, czternaście warsztatów z pedagogami teatru, siedem warsztatów plastyczno – scenograficznych, pokazy etiud teatralnych, a na zakończenie koncert Mai Kleszcz & Incarnations.

http://teatrlalki.opole.pl/program/xxix-festiwal-teatrow-lalek/

foto: Magdalena Fleszar

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.