Nie każdy wie, że na terenie Nadleśnictwa Opole przy ul. Groszowickiej 10, mieszczą się dwa niezwykłe miejsca. Pierwsze usytuowane na placu przy siedzibie instytucji to stara sala edukacyjna pełna ciekawych narzędzi i eksponatów. Druga, mieszcząca się na piętrze w budynku, to prawdziwy multimedialny raj dla dzieci z podświetlaną wystawą i nie tylko. Tam poznacie wszystkie tajemnice lasu.

Starsza izba powstała w 2004 roku po uporządkowaniu miejsca, w którym dawniej był… skład opon. Dziś wejście do niej poprzedzają wygodne ławki oraz pięknie urządzone kwietniki z przeróżnymi gatunkami roślin.

Za artystycznie przemalowanymi drzwiami i muralem na głównej ścianie budynku gospodarczego kryje się przyrodniczy raj dla miłośników lasu w każdym wieku.

– Urządzenie tego miejsca zbiegło się z potrzebami pobliskiej podstawówki. Nie raz słyszałem, że brakowało tam miejsca na ciekawe zajęcia. My mieliśmy za to wysypisko śmieci, które trzeba było uporządkować – opowiada Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy.

– Dziś w pierwszej sali edukacyjnej czeka bardzo bogaty zbiór narzędzi wykorzystywanych w lasach, a także wiele gablot z roślinami, owadami czy gatunkami drzew. To miejsce zrobiliśmy całkowicie samodzielnie, systemem gospodarczym. W jej powstawanie zaangażowali się wszyscy Pracownicy Nadleśnictwa.

Remont i nowe plany edukacyjne

Pomysł na jeszcze ciekawsze miejsce, które służyłoby edukacyjne dla odwiedzających Nadleśnictwo Opole, pojawił się wraz z modernizacją budynku, która de facto miała nawiązywać do czasów przedwojennych.

Izba Leśna. Magiczne i edukacyjne miejsca w Nadleśnictwie w Opolu [ZDJĘCIA, WIDEO]– Chcieliśmy po remoncie nawiązać do układu dwuspadowego dachu, czyli tak jak było dawniej. Nadleśnictwo kiedyś się paliło i po pożarze zrobiono dach płaski. Na bazie byłego nadleśnictwa przedwojennego powstał Ośrodek Remontowo-Budowlany Lasów Państwowych i funkcjonował do 1993 roku – wspomina Zdzisław Dzwonnik.

Co kryje Izba Leśna?

Na tym nie koniec. Po modernizacji budynku i zdobyciu dofinansowania, od 2015 roku w Nadleśnictwie w Opolu są też nowe, znacznie nowocześniejsze sale edukacyjne – całość to Izba Leśna.

– To był strzał w dziesiątkę. Rocznie Izbę odwiedza od 4,5-5 tys. dzieci. Odbywają się tu pokazy multimedialne i liczne zajęcia z ochrony przyrody, które prowadzą nasi edukatorzy – mówi.

Izbę Leśną odwiedzają przedszkolaki, dzieci szkolne, a nawet studenci i dorośli.

– Tak im się tu podoba, że niektórzy wracają po wiele razy! – cieszy się Zdzisław Dzwwonnik. – Nic dziwnego, bo czekają na nich bajki i filmy o zwierzętach oraz multimedialne pokazy na naszych ekspozycjach, które są urządzone w klimacie lasu i naturalnych miejsc występowania prezentowanych gatunków zwierząt.

Wystawa to najnowocześniejsze miejsce tego typu na Opolszczyźnie. Multimedialna ekspozycja z wypchanymi eksponatami zwierząt w ich naturalnych siedliskach jest podświetlana podczas pokazów, a o gatunkach i ich zwyczajach opowiada w prosty i ciekawy sposób głos lektora.

Czym skorupka za młodu…

Miłośnicy przyrody mogą się tu nauczyć rozpoznawania tropów leśnej zwierzyny, sadzenia drzew czy pobawić się w przyrodniczy quiz. Na odwiedzających czekają też zwykle drobne upominki.

– Wizyta jednej grupy trwa na ogół 2-3 godziny. Krócej u nas się po prostu nie da, ponieważ tyle tu ciekawych rzeczy – śmieje się nadleśniczy.

– W nauce o lesie i przyrodzie, szkoły nie mają aż takich możliwości jak my. Tworząc takie miejsce chcieliśmy zapewnić dzieciom nie tylko świetną zabawę, ale też przestrzeń do nauki – argumentuje.

– O ochronie środowiska, znaczeniu lasów trzeba edukować już od małego. Dzieci zadają masę pytań, czasem zaskakują nawet takich jak ja, którzy pracują w lasach już prawie 30 lat. Wierzymy, że przekazana przez nas wiedza skutecznie zaprocentuje.

Izba Leśna. Magiczne i edukacyjne miejsca w Nadleśnictwie w Opolu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Izba Leśna czeka na zwiedzających po rezerwacji terminu oprowadzania, które organizowane są najczęściej we wtorki i środy. Zapisy pod nr tel.: 501 532 125 lub 77 454 05 41.

Krótka historia nadleśnictwa

Przypomnijmy, że nadleśnictwo Opole zostało powołane 1 stycznia 1993 roku.

– Jeden obręb wzięliśmy z Nadleśnictwa Tułowice, drugi z Nadleśnictwa Krasiejów. Dziś stanowimy 23 tys. hektarów lasów oraz 1,5 tys. hektara lasów niepaństwowych, nad którymi prowadzimy nadzór. Mamy 13 leśnictw i szkółkę „Płaszczyna” w Zawadzie. Nadleśnictwo stanowi cztery obręby: Dąbrowa, Grudzice, Zbicko i Krasiejów – wymienia nadleśniczy, który w Nadleśnictwie Opole pracuje od samego początku.

Fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.