Ogłaza już wcześniej mówił, że ma w głowie rozwiązania komunikacyjne, których na poziomie samorządu województwa nie da się zrealizować. Stąd pomysł kandydowania do sejmu, skąd łatwiej doprowadzić do decyzji o znaczeniu strategicznym. A te dwa  pomysły, które przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej właśnie takie są. Szymon Ogłaza kandyduje do sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej z pozycji 8.

– Ten projekt wynika z mojego doświadczenia samorządowego – mówił Szymon Ogłaza. – Ostatnich osiem lat w zarządzie województwa opolskiego zajmowałem się właśnie projektami drogowymi. Niestety z poziomu regionalnego nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrealizować.

Zdaniem Ogłazy potrzeby przedsiębiorców i mieszkańców krystalizują się w dwóch pomysłach na opolskie drogi ekspresowe. – To jest coś czego nam w tej chwili ewidentnie potrzeba, co może być dodatkowym krwioobiegiem naszej gospodarki i rozwoju regionu – mówił.

Pierwsza droga którą Ogłaza chce zmienić w ekspresową to krajowa 46., która wiedzie od Kłodzka przez Nysę, Opole, Ozimek, Dobrodzień następnie Lubliniec, aż do węzła autostradowego na A1 czyli do Częstochowy

– To jest najkrótsza droga z Opola do Warszawy i do Pragi. To droga która ze wschodu na zachód przecina całe nasze województwo. To połączenie w standardzie dwujezdniowym pozwoli nam się przemieszczać nie tak jak dotychczas w półtorej godziny do Częstochowy tylko w 45 minut – przekonywał Ogłaza.

Ten pierwszy pomysł funkcjonuje gdzieś w odległych planach GDDKIA, natomiast drugi to idea zupełnie nowa.

– Chodzi mi o przebudowę do standardu drogi ekspresowej krajowej 45 – przedstawiał Ogłaza. – To droga z północy na południe. Zaczyna się w Chałupkach na granicy z Czechami, przebiega przez Racibórz , w okolicach Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic. Później mogłaby iść obwodnicą Opola a następnie przez Kluczbork i Wieluń łączyć nas z drogą ekspresową S8.

Zdaniem Ogłazy, poza wszelkimi innymi korzyściami droga ta stałaby się naturalnym łącznikiem Opola z A4 – problemem, którego od lat nie można rozwiązać. Dzięki niej można będzie w kilka minut dojechać z centrum Opola do autostrady A4. Stałaby się również brakującym elementem obwodnicy Opola, z którym Opole z powodów finansowych ma ogromny problem. Jako ekspresówka byłaby finansowana z budżetu państwa a nie z budżetu miasta.

Pomysły Ogłazy poparł zaproszony przez kandydata do sejmu na konferencję prasową, architekt, urbanista Zbigniew Bomersbach – Mamy bardzo słabe powiązanie autostradowe w regionie – stwierdził. – Musimy popatrzeć na Opole jako centrum administracyjne i kulturalne – stąd powiązanie południa i północy z centrum jest niezwykle istotne. Budowanie w tej chwili głównych korytarze europejskich, które przebiegają obok Opola – przez A4 i S11 nie służy bezpośrednio rozwojowi naszego regionu. Stąd te propozycje doskonale się wpisują w potrzeby naszego województwa  – mówił Zbigniew Bomersbach.

Drugi z zaproszonych ekspertów, przewodniczący Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Mariusz Pustelnik przypomniał, ze jedyną drogą szybkiego ruchu na Opolszczyźnie jest właściwie A$, która powstała 20 lat temu i dzisiaj wymaga poszerzenia. – Od tego czasu nie mamy żadnej nowej drogi szybkiego ruchu, tymczasem zaprezentowana tu dzisiaj S46 jest w planach już od 30 lat i nikt tego nie „popchnął” do przodu – mówił Pustelnik.

Według jego wyliczeń żeby dotrzeć Opola do Gdańska trzeba około pięciu godzin trzydziestu minut – z czego półtorej godziny to dojazd do węzła A1 w Blachowni, do Częstochowy. – Gdyby to była droga ekspresowa, ten czas skróciłby się o połowę – tłumaczy Pustelnik. Podobnie drogą s45 wyglądałby dojazd do S8.

– Żeby dzisiaj dojechać do Ostrawy – czyli wszystkie wyjazdy na południe Europy – musimy pokonać  A4 do węzła Sośnica w Gliwicach i dalej do Ostrawy – razem 150 kilometrów.  Planowana S45 skraca tę odległość do 110 kilometrów – wyliczał Pustelnik. – Dlatego jeżeli serce Opolszczyzny ma bić mocniej i żywiej, to te dwie drogi faktycznie są niezbędne – dodał.

– To są projekty ambitne, wymagają długiego okresu realizacji, ale jeżeli nie zaczniemy od dziś to na pewno za 5 czy 7 lat to się nie zdarzy. Od pierwszego dnia, jeśli zostanę wybrany, będę tworzył zespół parlamentarny S45 i S46 – międzyregionalny, bo sprawa dotyczy nie tylko naszego regionu ale także województw śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego – deklarował Ogłaza

Uruchomił już stronę internetową ekspresowkaopolszczyzny.pl , na której można poznać szczegóły tych projektów.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.