Zapraszamy w środę (20 września) o godz. 18.00 na spotkanie autorskie do ogrodu WBP w Opolu. W spotkaniu udział weźmie Jurij Andruchowycz autor powieści „Radio Noc”. 

Jurij Andruchowycz (ur. 1960) – ceniony ukraiński poeta, prozaik, eseista, tłumacz i wokalista. Współtworzył legendarną grupę poetycką Bu-Ba-Bu (Burleska-Bałagan-Bufonada). Polskiemu czytelnikowi jest znany m.in. z powieści Rekreacje, Moscoviada, Perwersja i Dwanaście kręgów oraz książki eseistycznej Moja Europa napisanej wraz z Andrzejem Stasiukiem. Jego utwory opublikowano w dwudziestu językach. Tłumaczy z polskiego, angielskiego i niemieckiego. Z wrocławską, eksperymentalną grupą Karbido nagrał pięć płyt. Jest laureatem wielu europejskich nagród literackich i odznaczeń.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu: DOM SŁOWO. NIEDOKOŃCZONA POWIEŚĆ

Fabuła: Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złote lata ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Vladimir Akimov. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces. „Dom Słowo” to historia ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.

Wydarzenia odbędą się w ramach Festiwalu Filmowego Ukraina w Opolu i na Opolszczyźnie.
Festiwal Filmów Ukraińskich dofinansowany jest z budżetu Urzędu Miasta Opola oraz Samorządu Województwa Opolskiego oraz objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu oraz w celach promocyjnych i sprawozdawczych projektu Festiwal Filmowy Ukraina!

Jurij Andruchowycz w WBP Opole, już wkrótce spotkanie autorskie

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie