Na trzy dni Opole stało się stolicą literatury. Po raz ósmy zorganizowano Festiwal Książki.

Wydarzenie odbyło się w dniach 7-9 czerwca na placu Wolności i w jego okolicy.

– Początki były skromne, dziś to przedsięwzięcie wspaniale się rozwinęło. Dziękuję Fabryce Inspiracji za jego organizację i zaangażowanie. Cieszę się, że festiwal ma się świetnie – mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski podczas otwarcia festiwalu.

– To były trzy dni wrażeń i inspirujących spotkań autorskich. Z roku na rok impreza zyskuje coraz większe grono odbiorców. Mamy też coraz więcej wydawców. W tym roku było ich 120 – informuje Judyta Gralka, wiceprezes Fundacji Fabryka Inspiracji PL, która jest organizatorem festiwalu.

Gośćmi tegorocznego Festiwalu Książki w Opolu byli autorzy tacy jak Remigiusz Mróz, Lech Wałęsa, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Tomasz Raczek, Piotr Żyłka, Zbigniew Rokita, Arkady Radosław Fiedler, Jakub Żulczyk, Tomasz Raczek, Sylwia Winnik, Daria Ładocha i wielu innych.

Wydarzenie zgromadziło tłumy zainteresowanych. Poza targami, na których można było zaopatrzyć się w różnego rodzaju literaturę, odbyły się spotkania autorskie i panele dyskusyjne, wystawy, konferencje oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jak co roku pisarze podpisywali swoje książki. Do niektórych ustawiały się ogromne kolejki chętnych na zdobycie dedykacji.

Podczas festiwalu zorganizowano również scenę Young Adult. Z młodymi czytelnikami spotykali się najpopularniejsi autorzy literatury młodzieżowej, jak na przykład Weronika Marczak, autorka serii o rodzinie Monet, Zblendowana, Joanna Chwistek czy Zuza Bandosz.

Festiwalowi książki towarzyszyły koncerty. Pierwszy dzień zakończył występ Organka. W sobotę na scenie pojawiła się formacja Bokka.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.