Choć to dopiero wyniki exit pool – wszystko wskazuje, że Andrzej Buła tym razem zdobył mandat. Już raz był eurodeputowanym po poprzednich wyborach – eurodeputowanym exit pool – kilka godzin. Tym razem sytuacja nie powinna się powtórzyć.

Tak przyjęto w opolskim sztabie KO wyniki exit pool. Żona i córka Andrzeja Buły nie potrafiły ukryć emocji…

Zasłaniającym, jak nietrudno się domyślić, był redaktor Bogusław Mrukot. Już niemal pewny europarlamentarzysta, Andrzej Buła podziękował wszystkim za wsparcie. Wchodząc do lokalu KO stwierdził: wchodzę tu jako marszałek i wyjdę jako marszałek. Na pewno niczego nie stracę. Jednocześnie pokazał bardzo optymistycznie brzmiącego sms-a o Donalda Tuska, który wskazywał na dużą przewagę nad PIS-em.

– Dzisiaj osiągnęliśmy w Polsce najlepszy wynik wśród takich demokratycznych partii w Europie. Pokazaliśmy, że jesteśmy światłem nadziei dla Europy. To pierwsze zwycięstwo KO od dekady – mówił w Warszawie Donald Tusk .
Szymon Hołownie alarmuje, ze Europa brunatnieje: Emmanuel Macron rozwiązuje parlament. Jak zapowiedział, ogłosi przedterminowe wybory. Decyzja francuskiego prezydenta związana jest z sondażowymi wynikami wyborów do europarlamentu. Nacjonalistyczna partia Zjednoczenie Narodowe – RN – uzyskała rekordowy wynik – ponad 31,5 procent głosów. To najwyższy wynik w historii formacji Marine Le Pen.

Lepiej jest w USA. Joe Biden cieszy się najwyższym poparciem od sierpnia 2023 roku i po raz pierwszy od ubiegłego roku wyprzedził swojego rywala Donalda Trumpa – wynika z sondażu YouGov przeprowadzonego dla Yahoo News.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 38,2 proc. wyborców, na ugrupowanie Kaczyńskiego – 33,9 proc. Konfederację poparło 11,9 proc., Trzecia Droga, czyli PSL i partia Szymona Hołowni, zebrały 8,2 proc. Nad progiem jest jeszcze Lewica, z wynikiem 6,6 proc. Oznacza to, że w Brukseli Koalicja Obywatelska będzie mieć 21 europosłów, PiS – 19, Konfederacja – 6, a Trzecia Droga czterech. Lewica wyśle trzyosobową reprezentację.

Zwyczajnie cieszy klęska takich indywiduów jak Jacek Kurski, Ryszard Czarnecki, Beata Kempa, Anna Fotyga, Witold Waszczykowski czy Marek Kuchciński.

Martwi natomiast bardzo dobry wynik Patryka Jakiego na Śląsku i ucieczka w immunitet Obajtka, Kamińskiego i Wąsika.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.