Wczoraj tylko Hania Siuta z Moniką, dziś ponad dwadzieścia osób, spacerowało na placu Daszyńskiego w Opolu, wspierając w ten sposób protestujących przed Sejmem w Warszawie, gdzie procedowane jest ostateczne zawłaszczenie sądów przez PiS.
Hania przyprowadziła Monikę przed sąd nieprzypadkowo. Monika jest jeszcze dzieckiem, ale już doskonale wie, co to jest Konstytucja, na czym polega trójpodział władzy i dlaczego ważne są wolne sądy. Swą wiedzą mogłaby obdzielić wielu dorosłych, dla których liczą się tylko chleb i igrzyska. Dzisiaj Hania z Moniką także zameldowały się przed Sądem Okręgowym w Opolu.
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli” – Jan Zamoyski.
Dzisiaj przed Sądem Barbara Skórzewska odczytała podziękowanie, jakie do protestujących skierowała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf.
„Od szeregu miesięcy mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na sądownictwo, w tym na Sąd Najwyższy. Podważane są konstytucyjne zasady trójpodziału władzy, odrębności władzy sądowniczej i niezależności sądów. Wprowadzane zmiany legislacyjne zmierzają do ostatecznego zdominowania sądownictwa przez władzę wykonawczą. Działania te są prowadzone lub inicjowane przez organy państwa. W tym stanie rzeczy, w obronie konstytucyjnych zasad niezależności sądów i niezawisłości sędziów stają różnego rodzaju organizacje oraz grupy obywateli, świadomych wagi naruszanych reguł. Świadczy to o ich obywatelskiej dojrzałości i trosce o losy polskiego demokratycznego państwa prawnego.
Pragnę podziękować wszystkim, którym nie jest obojętny stan polskiego sądownictwa. Sądownictwo to wymaga rzeczywistej modernizacji i zmian na miarę oczekiwań społeczeństwa, a od bez mała trzech lat spotyka się wyłącznie ze zmianami kadrowymi zmierzającymi do uzyskania przez rządzącą większość wpływu na działania sądów, wpływu który przekracza wyznaczone Konstytucją RP granice.
Podejmowane w różnych formach działania zmierzające do obrony konstytucyjnych pryncypiów budzą szacunek. Są wolne od przemocy, najczęściej zdystansowane od bieżącej polityki, świadczą o dojrzałości i odwadze. Za istotny uważam głos sędziów występujących publicznie w obronie niezależności sądownictwa. Zabieranie przez nich głosu w pełni odpowiada wymogom etyki zawodowej i świadczy o poczuciu odpowiedzialności za polskie państwo.
Chcę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w ten obywatelski protest, tym, którzy w nim uczestniczą, biorąc udział w licznych i bardzo nielicznych manifestacjach i tym, którzy zabierają głos w przestrzeni publicznej, okazując przywiązanie do demokratycznych wartości i próbując uświadomić społeczeństwu niebezpieczeństwa związane z wprowadzanymi zmianami.
Dziękuję Wam wszystkim, Wasza postawa jest ważna i budzi szacunek nie tylko mój i sędziów, ale całego demokratycznego świata.
Małgorzata Gersdorf
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego”
Barbara Skórzewska z powodu braku drukarki przepisała tekst podziękowania ręcznie, by rozdać go zebranym.
Fot. melonik