W dniu 26 listopada odbyła się kolejna Sesja Rady Gminy, której przewodniczący rady-Klemens Weber nie zamknął i obrady sesji zostaną wznowione 30 listopada. Powodem, dla którego sesja nie została zamknięta, było oczekiwanie radnych na wpłynięcie do gminy wniosku z Urzędu Miasta o konsultacje społeczne.
Na sali obrad oprócz radnych i sołtysów zebrała się całkiem liczna grupa przedstawicieli młodzieży gminnej z różnych środowisk.
Wniosek o przyłączenie Wróblina i Zakrzowa do Gminy Dobrzeń Wielki
Na początku sesji radny Łukasz Kołodziej wystąpił z dwoma wnioskami, jeden dotyczył przyłączenia do gminy Dobrzeń-Wróblina, drugi proponował przyłączenia Wróblina i Zakrzowa.
Jak powiedział, Opole ma ogromne problemy finansowe, miasta nie stać na utrzymanie podopolskich miejscowości, które są zaniedbane, bez perspektyw na rozwój. Gmina Dobrzeń byłaby lepszym gospodarzem dla Wróblina i Zakrzowa, zainicjowałaby rozwój ku ogólnemu zadowoleniu mieszkańców, którzy obecnie odczuwają, że są traktowani po macoszemu przez władze miejskie. Poza tym sporo wróblińskich dzieci uczęszcza do szkoły w Czarnowąsach, mieszkańców łączy też wspólna parafia w Czarnowąsach. Radny Józef Moczko z entuzjazmem poparł wniosek, twierdząc, że jest to dobre rozwiązanie i słuszne ze względów historyczno-kulturowych i społecznych. Mieszkańcom Wróblina i Zakrzowa bliżej jest mentalnie do gminy Dobrzeń, niż miasta Opole, z którym nigdy specjalnie się nie integrowali. Radni jednogłośnie przegłosowali wniosek, nad którym pracować będą na kolejnej sesji.
Referendum czy konsultacje
W sprawach różnych dyskusja toczyła się wokół strategii obrony gminy przed jej rozbiorem. Młodzi chcieli, aby przydzielono im określone zadania. Rafał Kampa- mieszkaniec Dobrzenia Wielkiego i radny sołecki pytał przez kogo i w jaki sposób zbierane będą głosy mieszkańców gminy, kiedy i jak przebiegać będą konsultacje społeczne lub referendum.
Sekretarz gminy Kornelia Lauer-Konecka wyjaśniła, że prostszą, pewniejszą i tańszą formą będą konsultacje społeczne. Aby zwołać referendum najpierw gmina musiałaby zgłosić się do wojewody z wnioskiem o przeprowadzenie analizy, która wykaże, że gmina po przyłączeniu do Opola niektórych sołectw nie będzie najbiedniejszą i najmniejszą gminą w kraju. Sprawa byłaby prosta, gdyby analiza faktycznie wykazała taki scenariusz, wtedy nie byłoby podstaw do obaw o rozdzielenie gminy.
Przeprowadzenie przez wojewodę analizy niezbędnej do zwołania referendum mogłoby celowo lub nie, znacznie się opóźnić i zaprzepaścić szansę oddania głosów przez mieszkańców gminy.
Konsultacje są pewniejszym i tańszym sposobem głosowania. Urząd Gminy czeka na wniosek z Urzędu Miasta Opole o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Opinia wydana przez gminę na podstawie przeprowadzonych konsultacji jest wymaganym załącznikiem do wniosku o zmianę granic skierowanym przez miasto do Rady Ministrów. Opinia jest nie tylko formalną koniecznością, ale również argumentem, który może, choć wcale nie musi, wpłynąć na oddalenie przez Radę Ministrów wniosku prezydenta Opola o przyłączeniu kilku sołectw naszej gminy. Wniosek z Urzędu Miasta o konsultacje społeczne jeszcze nie wpłynął do gminy, dlatego sesja nie została zakończona i jej obrady będą kontynuowane 30 listopada, jako że posiedzenie musi zakończyć się decyzją w sprawie ustalenia terminu i sposobu przeprowadzenia konsultacji.
Sekretarz gminy przypomniała jeszcze, że obie formy (referendum gminne i konsultacje) mają tą sama wagę, co oznacza, że nie są wiążące dla Rady Ministrów.
Linia Obrony
Radni, sołtysi i młodzież chcieli wiedzieć, jaki jest plan obrony gminy.
Wójt poinformował zebranych, że podjęto już wiele działań w różnych środowiskach i najważniejszą sprawą jest, aby te działania skoordynować i nadać im charakter długoterminowy. Działania będą przebiegać dwutorowo. Z jednej strony będą polegać na pracy radców prawnych szukających prawnych rozwiązań, wójt wspomniał, że pewne pomysły już się pojawiły, choć nie chciał jeszcze zdradzić szczegółów.
Z drugiej strony podejmowane będą działania medialno-społecznościowe, w które wójt chce włączyć wszystkie grupy środowiskowe, organizacje, zgrupowania, stowarzyszenia, młodzież, dyrektorów szkół, sołtysów oraz lokalne media. Wójt zaapelował do młodzieży, aby wyłonili wśród swojego grona liderów ściśle współpracujących z tworzącym się zespołem koordynacyjnym. Wójt będzie nadzorował i wspomagał pracę zespołu. Na stronie UG będą się pojawiały komunikaty i bieżące informacje. Najważniejsza jest jedność i spójność działania, jak podkreślał Henryk Wróbel.
Wójt zaprosił również prezydenta Opola do debaty, która miałaby się odbyć w dobrzeńskiej hali sportowej z udziałem stacji TVN 24, na razie jednak nie otrzymał odpowiedzi na zaproszenie.
Kolejne ważne i bardziej sprecyzowane decyzje radni podejmą na sesji 30 listopada.