Pierwszy zabieg implantacji stentu moczowodowego zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził u pacjentki ze zwężeniem moczowodu po radioterapii.
– Zabieg przebiegł bez komplikacji, a pacjentka została wypisana już w pierwszej dobie. Kontrola wykazała prawidłowe ułożenie i funkcjonowanie stentu, którego zadaniem jest rozszerzenie zwężonego w efekcie radioterapii moczowodu w celu ułatwienia swobodnego odpływu moczu z nerki do pęcherza – informuje dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Urologii w opolskim szpitalu i uniwersyteckiej Kliniki Urologii.
– To skuteczny i prosty sposób postępowania w zwężeniach moczowodów o różnej etiologii. Stanowi on cenną alternatywę dla powtarzalnych wymian cewników samotrzymających „double J” czy trudnych, a czasem niemożliwych lub skazanych na niepowodzenie operacji naprawczych moczowodu – kontynuuje prof. Życzkowski.
Zabieg został wykonany z użyciem nowego sprzętu rentgenowskiego, który szpital zakupił niedawno za ponad pół miliona złotych do Pracowni Litotrypsji. – Cieszymy się, że nowe wyposażenie służy także do rozszerzenia oferty świadczeń medycznych udzielanych przez nasz szpital. Zabieg jest obecnie dostępny dla pacjentów ze wskazaniami do takiego leczenia – komentuje dyrektor ds. lecznictwa naszego szpitala dr n med. Andrzej Kucharski.
Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska