Pierwszy zabieg implantacji stentu moczowodowego zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził u pacjentki ze zwężeniem moczowodu po radioterapii.

Nowy sprzęt rozszerza ofertę świadczeń medycznych USK

lek. Jakub Hobot i lek. Michał Iwanicki z Oddziału Urologii podczas wykonywania zabiegu

– Zabieg przebiegł bez komplikacji, a pacjentka została wypisana już w pierwszej dobie. Kontrola wykazała prawidłowe ułożenie i funkcjonowanie stentu, którego zadaniem jest rozszerzenie zwężonego w efekcie radioterapii moczowodu w celu ułatwienia swobodnego odpływu moczu z nerki do pęcherza – informuje dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Urologii w opolskim szpitalu i uniwersyteckiej Kliniki Urologii.

– To skuteczny i prosty sposób postępowania w zwężeniach moczowodów o różnej etiologii. Stanowi on cenną alternatywę dla powtarzalnych wymian cewników samotrzymających „double J” czy trudnych, a czasem niemożliwych lub skazanych na niepowodzenie operacji naprawczych moczowodu – kontynuuje prof. Życzkowski.

Zabieg został wykonany z użyciem nowego sprzętu rentgenowskiego, który szpital zakupił niedawno za ponad pół miliona złotych do Pracowni Litotrypsji. – Cieszymy się, że nowe wyposażenie służy także do rozszerzenia oferty świadczeń medycznych udzielanych przez nasz szpital. Zabieg jest obecnie dostępny dla pacjentów ze wskazaniami do takiego leczenia – komentuje dyrektor ds. lecznictwa naszego szpitala dr n med. Andrzej Kucharski.

Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.