Ostatnio miałem okazję zwiedzić ultranowoczesne muzeum Hydropolis we Wrocławiu, poświęcone wszelkim aspektom dotyczącym wody. Muzeum jest w pełni multimedialne i zrobione tak by każdy w sposób przystępny mógł „wynieść” z niego jak najwięcej informacji. Wystawa robi naprawdę ogromne wrażenie. Możemy tam zobaczyć min. jak wyglądała eksploracja głębin oceanicznych oraz to jak poprzez wieki człowiek starał się zagospodarować wodę poprzez akwedukty, systemy nawadniania, studnie miejskie etc.
Z wystawy wynika jeden nie zaprzeczalny fakt, woda to skarb bez którego nie moglibyśmy funkcjonować. Dlatego ważne jest żebyśmy potrafili docenić to poprzez choćby jej oszczędzanie. Do odwiedzenia Hydropolis gorąco Państwa zachęcam, a tym jak ważna jest woda dla naszego organizmu przedstawię w tym artykule.
Codziennie pijąc wodę nie zdajemy chyba sobie do końca jak wielkim jest ona dobrem i ile osób jest zaangażowanych w to byśmy mogli ją mieć w naszych kranach. Bez wody nie ma życia. Każdy człowiek by funkcjonować powinien dziennie pić ok. 30ml wody na każdy kilogram masy ciała. Niezbędnym minimum do funkcjonowania jest 1,5 litra wody. Bez wody jesteśmy w stanie funkcjonować maksymalnie trzy dni, bez jedzenia nawet trzy tygodnie. Co pokazuje jak mocno jesteśmy z nią związani.
Ciało przeciętnego dorosłego człowieka składa się w 65% z wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Żadna z jego części nie mogłaby się obejść bez wody: mózg, serce, wątroba, nerki, płuca, mięśnie, krew, skóra itd. Prawidłowe funkcjonowanie ich wszystkich jest uzależnione właśnie od dostatecznej ilości wody. Jednak organizm, ze względu na zachodzące w nim procesy, nieustannie traci wodę – 2,5 do 3 litrów dziennie. Dlatego też tak ważne jest uzupełnianie zapasów wody, aby nasze ciało mogło zdrowo funkcjonować.
Niestety, uczucie pragnienia pojawia się dopiero wtedy, gdy nasz organizm jest już odwodniony. Ważne jest zatem, aby pić wodę często, nie czekając, aż pragnienie da o sobie znać. Zanim je poczujemy, odwodnienie w naszym organizmie sięga od 0,8% do 2% masy ciała.
Woda a kondycja umysłowa
Wydajność i produktywność w pracy wymaga skupienia. Woda jest jednym z najważniejszych czynników, które przychodzą nam z pomocą. Mózg ludzki w ponad 85% składa się z wody. Brak jego odpowiedniego nawodnienia jest szybko odczuwalny – objawia się bólem głowy, obniżeniem koncentracji i pogorszeniem pamięci krótkotrwałej. Nawet zdolność wykonywania prostych obliczeń i szybkość reakcji psychomotorycznych mogą ulec pogorszeniu. Dzieje się tak, ponieważ odwodnienie powoduje obniżenie poziomu wytwarzania energii przez mózg. Badania wykazały, że zdolność koncentracji stopniowo spada, gdy organizm poddany jest niedoborowi wody na poziomie zaledwie od 1 do 2%.
Woda a kondycja fizyczna
Bez względu na to, czy jesteś trenującym lekkoatletą, czy też masz pracę, która wymaga wysiłku fizycznego, woda jest niezwykle istotna dla dobrej kondycji Twojego organizmu. Im bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej wody zużywa nasze ciało, dlatego tym więcej wody należy uzupełnić. Badania dowodzą, że odwodnienie organizmu na poziomie zaledwie 1-2% powoduje spadek wydolności fizycznej, odbierając nam tym samym energię i powodując uczucie zmęczenia. Przy 2% odwodnieniu sprawność fizyczna obniża się od 5 do 10%, przy ponad 4% pogorszenie wydolności sięga 20-40%. Aby uniknąć obniżenia sprawności fizycznej i umysłowej, należy pamiętać o piciu wody w ciągu dnia.
Pamiętajmy zatem o tym żeby pić codziennie odpowiedną ilość wody dodatkowo zawsze starajmy się ją oszczędzać. Woda bowiem jest darem absolutnym bez niej skazani bylibyśmy na zagładę.
Fot. Kalejdoskop / Wrocław