3 miliony 300 tysięcy złotych mniej na kulturę w województwie opolskim niż w kończącym się roku. Nie oznacza to jednak okrojenia wydarzeń kulturalnych. 43 miliony 100 tysięcy złotych, które urząd marszałkowski przeznaczy w 2022 roku na finansowanie instytucji kultury to plan, który tradycyjnie zostanie mocno przekroczony – tłumaczyła na konferencji prasowej Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

A jednak się kręci. Kultura w regionie na przełomie 2021-2022

– Zarząd województwa bardzo dobrze widzi co dzieje się w jednostkach kultury i rozumie potrzebę coraz intensywniejszego ich dofinansowywania – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. – Wielkie ukłony dla dyrektorów i wszystkich pracowników – w sześciu instytucjach to jest blisko 400 osób. To one pracują na to by oferta artystyczno-programowa była jak najlepsza. Ostatnie dwa lata nie były łatwe z powodu pandemii, która zafundowała nam szereg utrudnień. Powodowała także utrudnienia w zdobywaniu pieniędzy do budżetu województwa opolskiego, a mimo to władze regionu stoją na stanowisku, że finansowanie kultury musi być takie, by oferta która proponują placówki była jak najlepsza.

– Planowane wykonanie tego roku jest bliskie 46 milionów złotych – mówiła Kamińska. – W stosunku do 27 milionów w 2016 roku widać bardzo wyraźny progres.  Na przyszły rok zaplanowaliśmy 43 miliony, ale zawsze plan jest niższy od wykonania, bo wszystkie dodatkowe wnioski składane przez dyrektorów do zarządu z reguły są pozytywnie załatwiane. Przewidujemy zatem, że wykonanie będzie o wiele wyższe.

W nadchodzącym roku zarząd województwa  opolskiego planuje rozpoczęcie trzyletniego programu zakupu instrumentów muzycznych dla Filharmonii Opolskiej i chce na to wydać 1 milion 411 tysięcy złotych. Teatr im. Jana Kochanowskiego zorganizuje m.in projekt edukacyjny „Fejk i hejt” (300 000 zł), Muzeum Śląska Opolskiego nadal będzie kontynuowało, już bez pomocy ministerstwa kultury, program Opolska Bardzo Młoda Kultura (150 000 zł). Muzeum Wsi Opolskiej zaplanowało odbudowę domku syberyjskiego (37 763 zł). Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowuje się do remontu i rozbudowy (5 300 000 zł). Biblioteka będzie również kontynuowała program Zaczytane Opolskie (150 000 zł). Przebudowywane będzie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (250 000 zł). W instytucjach kultury będą miały miejsce bieżące działania remontowo – budowlane, związane z utrzymaniem obiektów. Nie zapomniano o ich doposażeniu (około 900 tysięcy złotych).

Agnieszka Kamińska wraz ze swym departamentem planuje organizację drugiej edycji koncertu “Schody do Wolności”, który w tym roku odbył się w Amfiteatrze Tysiąclecia.

Nowym pomysłem zaproponowanym przez zarząd województwa opolskiego ma być Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków „Zabytek na Medal”. Tradycyjnie wręczane będą nagrody i stypendia marszałka w dziedzinie kultury, dofinansowane zostaną zadania  publiczne w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.