Także w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia na Placu Daszyńskiego w Opolu, przed siedzibą Sądu Okręgowego, pojawili się ludzie ze świeczkami.

Plakat na rosnącym vis a vis budynku sądu drzewie z charakterystycznym napisem „KONSTYTUCJA” przypomina wszystkim, dlaczego się zbierają. Dawniej do drzewa przyklejane były inne plakaty. Ten, jako najbardziej uniwersalny, najlepiej chyba spełnia swe zadanie. We wczesnej fazie protestów służby zrywały powieszone na drzewie plakaty. Dziś już tego nie robią.

Opolanie manifestują swój sprzeciw przeciwko zmianom w sądownictwie i w kodeksie wyborczym, a także przeciwko nieuzasadnionym zwolnieniom w opolskich sądach.

Przypomnijmy: na tydzień przed świętami minister odwołał wiceprezes Sądu Okręgowego, Annę Korwin-Piotrowską i wiceprezes Sądu Rejonowego, Monikę Ciemięgę. Odwołania przesłano faksem bez żadnego uzasadnienia.

Korwin-Piotrowska nie zamierza się poddawać i zapowiada odwołanie się do sądu pracy i skargę do Strasburga. Zarząd Stowarzyszenia Sędziów „Themis” przedsięwziął uchwałę w sprawie odwołania sędzi Anny Korwin-Piotrowskiej. W opinii zarządu stowarzyszenia taka forma odwołania jest bezskuteczna, a podjęta przez ministerstwo próba odwołania Korwin-Piotrowskiej jest formą szykan.

Ani Ciemięga, ani Korwin Piotrowska nie przestały pełnić swych obowiązków. Obydwie czekają na oryginały dokumentów. Obydwa odwołania miały wsteczne daty – to forma nie do przyjęcia, jak twierdzą obydwie zwolnione.

Wraz z Ciemięgą zwolniono faksem także prezesów sądów rejonowych w Oleśnie, Kluczborku i w Prudniku. Trudno traktować to inaczej niż czystkę w sądownictwie.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.