Zwiedzanie siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, wykład na temat leśnych siedlisk, obserwacje ornitologiczne i integracja przy ognisku – to czekało na uczestników Rajdu Absolwenta z okazji 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim.

Spotkanie otworzył wykład na temat parku, który poprowadził jego pracownik – Dominik Łęgowski. Następnie uczestnicy zjazdu zwiedzili siedzibę parku, począwszy od tematycznych wystaw w głównym budynku, a skończywszy na ścieżce edukacyjnej znajdującej się tuż obok.

@opowiecie.info Zwiedzanie siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, wykład na temat leśnych siedlisk, obserwacje ornitologiczne i integracja przy ognisku – to czekało na uczestników Rajdu Absolwenta z okazji 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim. #DobrzeńWielki #GminaDobrzeńWielki #LiceumDobrzeńWielki #LODobrzeńWielki #lodobrzen #liceum #StobrawskiParkKrajobrazowy ♬ Forest – Muspace Lofi

Później uczestnicy wyruszyli na teren stawów Krzywa Góra, gdzie prowadzili obserwacje ornitologiczne pod przewodnictwem Adama Czubata. To nie tylko nauczyciel polskiego w dobrzeńskim liceum, ale także miłośnik ptaków i koordynator Komitetu Ochrony Orłów na Opolszczyźnie i Śląsku.

– Stobrawski Park Krajobrazowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dobrzenia Wielkiego i bardzo wiele osób, które kończyły nasze liceum, pochodzi z tych okolic i zna je – podkreślał Adam Czubat. – Był to dobry pretekst, by spotkać się, posłuchać o parku i odwiedzić tutejsze stawy, aby zaobserwować ciekawe gatunki, między innymi orły bieliki. To wyjątkowe miejsce na mapie Opolszczyzny.

W drodze powrotnej uczestnicy spotkania uczyli się korzystać z leśnych map i poznawali organizację przestrzenną lasu. Dowiedzieli się też kilku interesujących rzeczy na temat leśnych siedlisk oraz ich roli dla populacji wybranych gatunków ptaków. Zjazd zakończyło natomiast pożegnalne ognisko przy siedzibie SPK.

fot. Tomasz Chabior

Rajd Absolwenta był kolejnym wydarzeniem z okazji wypadającego w tym roku 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim – wcześniej były to między innymi spotkania absolwentów z uczniami. Kulminacja obchodów wypadnie z kolei 4 września, czyli w dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

W programie znajdą się między innymi: msza w kościele św. Rocha, jubileuszowa akademia, pokazy sportowe i występy artystyczne, otwarte lekcje i spotkania na „Reginkowni”, czyli boisku przy szkole. Ponadto szkolna hala sportowa zostanie nazwana imieniem Romana Peera – byłego dyrektora zasłużonego dla tego najstarszego liceum wiejskiego w Polsce.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.