Pierwsze w tym roku spotkanie ,,Aktywnych Kobietek” z gminy Popielów upłynęło paniom przy poznawaniu tajników haftu matematycznego. Zajęcia odbyły się w piątek (20 stycznia) o godz. 16:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Popielowie.

– Tematyka spotkań jest różnorodna. Często już nawet na samych zajęciach ustalamy, co będziemy tworzyć kolejnym razem. Teraz postanowiłyśmy zająć się haftem matematycznym – zaznaczyła Agnieszka Subzda, p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Popielowie. – Mamy już także zapisane pomysły związane np. ze Świętami Wielkanocnymi czy spotkaniami, jakie planujemy w maju i czerwcu.

Panie biorące udział w piątkowych zajęciach dowiedziały się, czym jest haft matematyczny czy też jak wykonać konkretny ścieg. Przekonały się również, że potrzeba ogromu cierpliwości i dokładności, aby powstało tego typu rękodzielnicze dzieło. W czasie wyszywania, uczestniczki mogły częstować się ciepłym napojem i drobnymi słodkościami.

– Ogólnie spotkania dla kobiet organizowane w naszej bibliotece cieszą zainteresowaniem, ale muszę przyznać, że raz przychodzi więcej, a raz mniej uczestniczek. Być może zależy to również od czynników zewnętrznych– dodała Agnieszka Subzda. – Niemniej jednak serdecznie zapraszam wszystkie chętne panie z gminy Popielów do uczestnictwa w zajęciach. Zarówno te, które już brały w nich udział, jak i nowe.

Haft matematyczny, którego tradycja sięga XIX wieku, to wyszywanie przestrzennych geometrycznych form z użyciem różnego rodzaju kolorów i kształtów. Do wyszywania używa się  zwyczajnych nici, muliny bądź nawet sznurka. Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru. Technika ta wymaga jednak skupienia i precyzji, dlatego jest świetnym sposobem na wyciszenie. Graficzny obraz wykonuje się najczęściej na grubym papierze bądź kartonie.

W zeszłym roku, w ramach zajęć, panie uczestniczyły m.in.: w warsztatach zielarskich, kosmetycznych, psychologicznych i artystycznych. Na końcu odbyło się spotkanie przy ognisku

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.