„Anaberg” to wielopoziomowy projekt oscylujący na styku choreografii, architektury i sztuk wizualnych. Amfiteatr na Górze św. Anny, zaprojektowany w latach 30. XX wieku przez niemieckich architektów Franza Bohmera i Georga Petricha stał się dla artystki „formą wzywającą do użycia” wraz z całym bogactwem kontekstów otaczających to miejsce.

– Św. Anna jako chrześcijańskie uosobienie wsparcia kobiet i łączniczka pokoleń, topograficzny kształt góry jako miejsca kontaktu z Bogiem, a także ponazistowski amfiteatr wzniesiony w wielkiej dziurze, niegdyś regularnie drążonej przez mężczyzn – górników pracujących wówczas w znajdującym się tu kamieniołomie, tworzy bardzo nieoczywistą i kontrastującą przestrzeń, w której architektura jawi się jako pełna dwoistości i konfliktów wewnętrznych – informuje artystka.

Marta Jarnuszkiewicz w swym projekcie nawiązuje dialog z przestrzenią amfiteatru na Górze św. Anny, szukając w niej szczelin do alternatywnego, kobiecego działania. 28 września 2021 roku we współpracy z dziesięcioma kobietami z lokalnej społeczności, artystka stworzyła w amfiteatrze wydarzenie performatywne podejmujące próbę zbudowania nowej relacji kobiet z amfiteatrem.

– Wydarzenie było manifestacją obecności kobiet w architekturze stworzonej ze zbioru nawyków oraz zunifikowanych praktyk odbywających się w tym miejscu od dekad – wyjaśnia artystka. – W Galerii Aneks GSW pokazujemy wielokanałową instalację wideo, będącą zapisem powyższych działań.

W ramach projektu „Anaberg”, 22 i 23 kwietnia odbyły się warsztaty dla kobiet, których efektem był performans zaprezentowany w trakcie wernisażu wystawy w Aneksie.

Wystawę można zobaczyć w Galerii Aneks GSW do 29 maja.

Marta Jarnuszkiewicz

Artystka wizualna. Tworzy wielokanałowe instalacje wideo, animacje, kompozycje ruchowe i działania performatywne. Swą praktykę artystyczną koncentruje na różnorodnych modelach ruchu wpisanych w rzeczywistość społeczno-polityczną, poszukując w niej krytycznego potencjału. Obecnie zajmuje się także badaniem performatywności architektury w kontekście szerokich praktyk choreograficznych.

W 2014 roku ukończyła Wydział Sztuki Mediów na warszawskiej ASP. Od 2016 roku jest asystentką w Pracowni Intermediów na Wydziale Architektury Wnętrz w Warszawie. Jest także wykładowczynią w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Liceum Filmowym przy Warszawskiej Szkole Filmowej.

Jej prace pokazywane były m.in. w Salonie Akademii w Warszawie, Westergasfabriek w Amsterdamie, Teatrze Nowym w Warszawie, BWA w Zielonej Górze, Lokal_30 w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku, Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jest laureatką kilku nagród m.in. Nagrody Głównej w konkursie Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów podczas Wro Media Art Biennale we Wrocławiu, a także nagrody głównej w konkursie “Coming out 2014”.

Wernisaż wystawy Anaberg /Fot. GSW Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze