Wykreowany świat baśniowych opowieści możemy oglądać na inspirowanych przyrodą parku dendrologicznego w Lipnie obrazach Józefa Chyżego. Wystawa Arboretum prezentowana jest w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu.

– Projekt Arboretum jest zaproszeniem do świata opowieści, w który chciałbym wciągnąć widza – mówi Józef Chyży. – W tym świecie powołuję do życia przestrzeń nierzeczywistą. Zamieszkują ją tajemnicze postaci, są w niej drzewa, różne przedmioty, ryby, domy. Wszystko to bytuje w dziwnym, zawieszonym krajobrazie. Przestrzeń często jest podzielona linią horyzontu, który też może być symboliczny. Jest to świat wykreowany, na pograniczu symbolu i baśni.

Na wystawie Arboretum możemy obejrzeć dziewięć wielkoformatowych obrazów

– Często maluje duże, rozległe pejzaże. Jednak nie są to pejzaże rzeczywiste, ale wymyślone, wyimaginowane, ukazane z odległej, odgórnej, ptasiej perspektywy – wyjaśnia Józef Chyży. – Bardzo ważny jest w tych obrazach czas. One są trochę bez czasu, jakby zawieszone w atmosferze nieskończoności. Równie ważny jest aspekt emocjonalny, które te obrazy mogą wywoływać, albo nawet prowokować. Emanuje z nich cisza, skupienie i zatrzymanie, obecność w chwili i bardzo chciałbym żeby pogodna, pozytywna energia z tych obrazów płynęła.

Inspiracją do stworzenia projektu Arboretum był najstarszy park dendrologiczny w Polsce, znajdujący się w Lipnie

– Park dendrologiczny w Lipnie ma dla mnie znaczenie symboliczne. Jest świadectwem dziedzictwa przyrodniczego naszego województwa – mówi artysta. – Park powstał w 1782 roku, rośnie w nim mnóstwo pięknych, zabytkowych okazów przyrodniczych. Poprzez projekt Arboretum chciałbym rozbudzić szacunek dla starych drzew i wrażliwość na nie. Otaczamy szacunkiem i uznaniem martwą materię architektoniczną, natomiast nie dostrzegamy, że wokół nas są obiekty równie stare, które także nam służą. Zapominamy, że wartość drzew z każdym rokiem ich życia wzrasta, w przeciwieństwie do infrastruktury stworzonej przez człowieka.

Oprócz wystawy w galerii Pierwsze Piętro w ramach projektu Arboretum odbędą się też cykliczne warsztaty o charakterze cykliczno-botanicznym adresowane dla dzieci z klas 1-3.

– Na warsztatach będziemy propagować wiedzę związaną z roślinnością i rozbudzać w dzieciach wrażliwość na otaczającą nas przyrodę – zapowiada Józef Chyży.

Wystawę Arboretum można oglądać od wtorku do piątku, w godzinach 12.00 – 17.00 w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro przy ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja będzie dostępna do 4 października. Wstęp wolny.

Wystawa powstała w ramach stypendium Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty”.

Wernisaż wystawy Arboretum/Fot. Anna Molokanova

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze