XXXVII Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego rozpocznie się już 15 maja. Samorząd województwa, który dofinansował tegoroczną imprezę kwotą 70 tysięcy złotych, będzie współorganizatorem tego wydarzenia.

Pierwsze azalie już zakwitły…

Warto pamiętać, że pierwszy festiwal został zorganizowany w 1984 roku. Jego inicjatorem był Zbigniew Pawlicki – polski muzykolog i publicysta. Razem z ówczesnym dyrektorem CTN Moszna-Zamek, Zygmuntem Więckiem stworzyli to wspaniałe święto.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca przypomniał, ż e cały czas obowiązują nas jeszcze obostrzenia związane z pandemią. Choć maseczki w parku nosić nie będzie trzeba…

– W tym roku festiwal  wychodzi  z murów zamkowych na zewnątrz i potrwa do 22 maja, a w koncertach wezmą udział – oprócz uznanych i znanych artystów – uczniowie szkół muzycznych z całego regionu – poinformował prezes zarządu Spółki Zamek Moszna Tomasz Ganczarek.

Początek już 15 maja . Festiwal zainauguruje koncert galowy pt. Od baroku do współczesności –  wokalny recital mistrzowski godz. 18:00 na błoniach parku w Mosznej. Wystąpią: Roma Owsińska– sopran i Barbara Hortyńska – fortepian. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pt. “Trzy Oblicza” – Edmund Szłapka, Stanisław Grochalski, Bronisława Czarny (gobeliny)

Dr Roma Ambroziewicz- Owsińska należy do grona wybitnych śpiewaczek operowych. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a także Wydział Instrumentalny – Flet w PSM II st. Kielce. W Polsce zawodowo związana z Operą Narodową w Warszawie, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Koronne role artystki to: Violetta, Rozyna, Norina,Lucia di Lammermoor, Gilda czy Madame Herz. Kolejne lata przyniosły jej m.in. role Mimi, Amelii, Liu, Leonory, Madame Butterfly, Santuzzy, Adriany Lecouvreur, Lukrecji Borgii i i wiele innych. Zapraszana wielokrotnie do Comische Opera w Berlinie, Semperoper w Dreźnie, Teatro Vittorio Emanuele na Sycylii czy Gloria Opera Company w Seulu (Korea) a także opery w Sofii, Hadze, Amsterdamie, Lille i wiele innych. Znana także z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej i operetkowej.

Barbara Hortyńska – Pianistka, kompozytorka, aranżer – jest absolwentką Akademii Muzycznej w im I . Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej K. Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności szkoliła pod okiem wielu wybitnych pedagogów m in. Profesora Andrzeja Jasińskiego, Profesor Bronisławy Kawalli, Profesora Andrzeja Tatarskiego . Koncertuje w kraju i za granicą.  Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych m in. Międzynarodowego Konkursu im J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim. Od roku 2013  roku jest dyrektorem artystyczny Muzycznego Święta Kwitnących Azalii na Zamku w Mosznej.

16 maja o godz. 19 wystąpi  Sławomir Zubrzycki – Viola Organista

W programie niezapomniany koncert oraz projekcja filmu i prezentacja dotycząca instrumentu Viola Organista. Sławomir Zubrzycki – pianista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów urodzony w Krakowie i przez większość swojego życia związany z tym miastem. W 2009 Zubrzycki natrafił na ślad osobliwego instrumentu klawiszowo-smyczkowego, prawie zupełnie nieznanego i zapomnianego, który zaprojektował Leonardo da Vinci. Zaintrygowany faktami z przeszłości Zubrzycki zbudował w latach 2009-2012 własną wersję konstrukcji Leonarda da Vinci, nawiązując również do innych instrumentów z lat 1575-1625. W ten sposób powstał instrument o niepowtarzalnym brzmieniu i walorach koncertowych.

 

20 maja  o godz. 19:30 – koncert  Muzyczne twarze Jacka Kawalca

Wystąpią: Jacek Kawalec, Julia Chmielnik, Kamil Stasiak – perkusja i Bartłomiej Papierz – gitara.

  jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1984).Współpracuje z warszawskimi teatrami: Polskim, Komedia, Syrena, Ochota i na Woli. W 1985 zadebiutował na szklanym ekranie epizodyczną rolą w serialu Żuraw i czapla. W kolejnych latach występował m.in. w roli Michała Batyckiego w serialu Polsatu I kto tu rządzi? (2006), „Radosny” w polsatowskim Halo Hans! (2007) i polonisty Tomasza Witebskiego w serialu TVP1 Ranczo (2006–2009, 2011–2016). W 1995 wydał album studyjny, zatytułowany Be My Love, Shakespeare, na której znalazły się śpiewane przez niego sonety Williama Szekspira. W ramach promocji płyty przygotował widowisko pt. „Miłość to nie igraszka czasu”, które otrzymało nominację do nagrody „Złotej Róży” na Światowym Festiwalu Programów Telewizyjnych „Róże Montreux”. Od 2016 koncertuje z recitalem Niezapomniany Joe Cocker oraz Muzyczne Twarze Jacka Kawalca.

 

22 maja aż trzy koncerty:

16:00 – Koncert I. Debiut – wystąpi pianista Eryk Parchański

17:00 – Koncert II. Potęga brzmienia fortepianu z aksamitem skrzypiec – to koncert Polskiej Muzyki Kameralnej. Ludmiła Worobec Witek – skrzypce i Artur Jaroń – fortepian

18:30 – Koncert III. Novi Duo – Fortepiany Dwa: Anna Wielgus i Grzegorz Nowak .

Koncerty nie są biletowane i nie jest wymagana rezerwacja miejsc. 

Azalie i muzyka. Już za kilka dni wielkie święto w Mosznej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.