12 kobiet i 12 mężczyzn zabiegać będzie o głosy wyborców w najbliższych wyborach parlamentarnych z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka.

O zarejestrowaniu KWW Mniejszość Niemiecka poinformowała jego rzeczniczka Joanna Hassa. – To ludzie aktywni i doskonale znający lokalne społeczności: społecznicy, przedsiębiorcy, samorządowcy – zapewniała.

Mniejszość Niemiecka rozpoczyna kampanię z hasłem „Opolskie Region Dialogu”. Obecna narracja polityczna wskazuje na dwa dominujące „obozy” – PIS i anty-PIS – co na poziomie polityki lokalnej wywołuje duże negatywne reakcje.

– Jesteśmy realną trzecią drogą w naszym regionie, a biorąc pod uwagę wzajemnie zwalczające się partie, wyróżnia nas praca, pomysł i sprawczość na rzecz regionu – mówiła na konferencji prasowej Zuzanna Donath-Kasiura. – Chcemy w dialogu z wszystkimi mieszkańcami, którzy chcą współdecydować o przyszłości regionu. Niezmiennie zabiegamy o rozwój, godną pracę, dobrą edukację, w tym językową, by sprawiać że w opolskim naszym rodzinom żyło się godnie i dobrze.

– Jesteśmy przygotowani do wyborów – zapewniał poseł Ryszard Galla. – Jesteśmy gotowi sięgnąć po dwa mandaty poselskie. Czeka nas trudna i intensywna kampania , podczas której chcemy skupić się na merytoryce, na tym by jak najlepiej kształtować przyszłość. W porównaniu do innych przedstawicieli partii politycznych, którzy wzajemnie się oskarżają, przekrzykują, wyzywają, jesteśmy najmocniejszym śląskim głosem rozsądku.

Poseł zaprosił wszystkich, nie tylko z Mniejszości Niemieckiej, na spotkania wyborcze, wydarzenia – gdzie przedstawione zostaną cele, program, i na których porozmawiać będzie można o wspólnej wizji Opolszczyzny – regionu dialogu. Zaprosił na konwencję wyborczą, której termin nie jest jeszcze znany, ponieważ zaplanowaną na 30 sierpnia na godzinę osiemnastą trzeba było odwołać, ze względu na zwołane posiedzenie Sejmu.

Pytany o strat do senatu Galla przypomniał, że MN nie brała udziału Pakcie Senackim – jednak – wszystko jeszcze jest na stole – stwierdził.

Będą walczyć o dwa mandaty w Sejmie i być może, o miejsce w Senacie

Lista kandydatów KWW Mniejszość Niemiecka do sejmu 2023

1. Ryszard Galla – Poseł Mniejszości Niemieckiej od pięciu kadencji, wieloletni samorządowiec, strażak, mąż, ojciec i szczęśliwy dziadek. Pierwszy w historii marszałek województwa z mniejszości niemieckiej. Ryszard Galla jest wieloletnim działaczem na rzecz rozwoju mniejszości niemieckiej w Polsce między innymi jako wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, prezes Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Śląska. W 2015 roku Prezydent Niemiec przyznał mu Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania oraz działania na rzecz rozwoju mniejszości niemieckiej w Polsce.
Działa aktywnie w samorządzie lokalnym od początku jego funkcjonowania. W 1990 roku,
po pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych, został przewodniczącym rady gminy oraz szefem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Komprachcicach, który stworzył od podstaw.
W drugiej kadencji samorządu był członkiem zarządu gminy Komprachcice oraz delegatem do wojewódzkiego sejmiku samorządowego i jednocześnie członkiem jego prezydium. W latach 1998-2005 był radnym z ramienia mniejszości niemieckiej do samorządu województwa, a od 1999 do 2005 roku (z przerwą w 2002 roku, kiedy przez kilka miesięcy pełnił funkcję marszałka województwa opolskiego) był wicemarszałkiem województwa opolskiego. Od 2005 roku nieprzerwanie zasiada
w Sejmie. W nowej kadencji parlamentu Ryszard Galla jako naczelny cel będzie sobie stawiał dobro regionu województwa opolskiego oraz wzmacnianie roli samorządu i decentralizację. Będzie się też skupiał
na podejmowaniu działań na rzecz umacniania roli i pozycji mniejszości narodowych i etnicznych
w Polsce. Wśród tematów, którym będzie poświęcał swoją uwagę, nie zabraknie infrastruktury drogowej i kolejowej oraz służby zdrowia. Chce również być aktywny w zakresie działań inwestycyjnych na rzece Odrze oraz umocnienia lokalnych społeczności i wspierania aktywności mieszkańców na szczeblu lokalnym. W kwestii polityki zagranicznej, Ryszard Galla będzie popierał pogłębienie współpracy polsko-niemieckiej w wymiarze społecznym i gospodarczym.
W wolnym czasie lubi jeździć na rowerze oraz wykonywać różne prace w ogrodzie. Interesuje się też piłką nożną i pływaniem.

2. Rafał Bartek– Żonaty, ojciec dwóch córek.
Ukończył pedagogikę oświatowo-artystyczną i studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Opolskim a także studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Zarządzanie funduszami Unii Europejskiej.
Pracę zawodową rozpoczął jako nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Dębskiej Kuźni (1998-2001). W latach 2001-2004 pracował w Wydziale Oświaty, kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Opolu. W latach 2003-2004 był stypendystą niemieckiej Fundacji Roberta Boscha dla młodych kadr kierowniczych z Europy Środkowej i Wschodniej. Od października 2004 roku do lipca 2008 roku pełnił funkcję kierownika Domu Europejskiego przy Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu. Od sierpnia 2008 roku do września 2015 był dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od 2005 roku jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a w latach 2012 – 2018 był jej Współprzewodniczącym. Od maja 2015 pełni funkcję Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Jest członkiem Rady Fundacji Rozwoju Śląska, a od marca 2016 roku jest również członkiem Zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego. W latach 2002-2010 i w latach 2014-2018 był Radnym Gminy Chrząstowice, a w kadencji 2006-2010 jej Przewodniczącym. Od 2018 Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego. Od 2022 Przewodniczący Związku Niemiecki Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

3. Zuzanna Donath-Kasiura – Wicemarszałkini Województwa Opolskiego, wieloletnia działaczka oraz członkini zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Opolskiej Diecezjalnej Rady ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Rewizyjnej Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, nauczycielka języka polskiego oraz niemieckiego, animatorka kultury. Za swoje zasługi otrzymała dyplom uznania Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie za szczególne zasługi na rzecz współpracy polsko- niemieckiej oraz Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii Pro Publico Bono. Urodzona w Głogówku, od prawie 30 lat mieszkanka Krapkowic. Swoje życie opiera na trzech filarach: Rodzinie, pracy zawodowej i działalności społecznej. W życiu rodzinnym szczęśliwa oraz spełniona żona i matka trojga dzieci. Tematy, którymi chciałaby się zajmować to zrównoważony rozwój regionów, sprawy mniejszości narodowych i etnicznych, równouprawnienie kobiet i mężczyzn.

4. Edyta Gola – Radna Województwa, animatorka kultury i działaczka społeczna. Mężatka, mama dwóch córek, od urodzenia mieszkanka Gminy Leśnica, potencjalny dawca szpiku kostnego. Dyrektor Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz członek Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego w Leśnicy. Tematy jakimi chciałaby się zajmować będąc posłanką to: polityka senioralna, kultura.

5. Sylwia Kus – Zamężna, matka dwójki dzieci. Mieszkanka Biskupskich Dróg w gminie Radłów. Od 2009 roku pracownik samorządowy, od 2018 Sekretarz Gminy Radłów. Od trzech kadencji Radna Powiatu Oleskiego – obecnie przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów. Działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich jako członek zarządu Lokalnej Grupy Działania Górna Prosna. Od dwóch kadencji członek zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim a od marca 2021 Sekretarz Towarzystwa. Od 2022 Wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

6. Norbert Rasch – germanista, szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci, mieszkaniec Prószkowa. Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim – 2008 – 2015 (obecnie wiceprzewodniczący) oraz członek zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Kulturalnych w Polsce – 2005 – 2018. Członek Rady Fundacji Rozwoju Śląska – 2008 – 2015. Radny Sejmiku Województwa Opolskiego – 2005 – 2018. Wicewójt/Wiceburmistrz/Sekretarz Gminy Prószków – 2002 – 2008. Wiceprezes/Sekretarz Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad – 2003 -2015. Członek zespołu muzycznego Aneta & Norbert. Tematy jakimi chciałby się zajmować będąc posłem: rozwój społeczny i ekonomiczny regionu.

7. Diana Gach – Mieszanka wsi Mechnica. W 2016 roku zdobyła tytuł magistra rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od tego czasu prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne oraz firmę handlową w branży rolniczej.

8. Janusz Siano – Żonaty, ojciec trójki dzieci, mieszkaniec Chrzelic. Jeden z założycieli i aktywnie działający członek DFK Chrzelice oraz wcześniej prezes a obecnie przewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Chrzelice”. Od 2017 roku nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku. Od 2010 radny i członek Zarządu Powiatu w Prudniku a od 2017 wicestarosta prudnicki. Pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Związku Powiatowo-Gminnego Transportu „Pogranicze „. Związek zajmuje się organizacją publicznego transportu zbiorowego autobusowego na terenie dwóch powiatów: Głubczyckiego i Prudnickiego

9. Ania Kasprzyk – pochodzi z Laskowic, obecnie mieszka w Opolu. Absolwentka Politechniki Opolskiej kierunku informatyka dwujęzyczna polsko-niemiecka oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu kierunek rachunkowość i controling. Anna Kasprzyk jest główną księgową w Wojewódzkim Zrzeszeniu Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu oraz prowadzi własne biuro rachunkowe. Jest członkiem komisji rewizyjnej Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, a także zastępcą przewodniczącego zarządu powiatowego TSKN w Kluczborku. Interesuje się turystyką oraz historią lokalną.

10. Damian Hutsch – Oddany mąż i ojciec syna, mieszkaniec Borek Wielkich w gminie Olesno. W latach 2008-2016 asystent biura posła Ryszard Galii, w latach 2016-2021 pracownik agencji pracy, do dzisiaj kierownik wydziału ds. uczenia ustawicznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Od 2010 roku radny powiatu oleskiego z ramienia mniejszości niemieckiej, następnie członek zarządu powiatowego. Od 2010 roku Przewodniczący struktur mniejszości niemieckiej w powiecie oleskim.

11. Natalia Wieczorek – absolwentka Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach, prowadzi własną działalność handlową. Od dwóch kadencji jest czynnym członkiem koła DFK Walce. Chętnie działa na rzecz lokalnej społeczności.

12. Jan Pankala – Żonaty, dumny ojciec rocznej córki, Inżynier zarządzania procesami produkcji, radny gminy Bierawa od 2018 roku, sędzia piłkarski od 2006 roku, skarbnik w zarządzie gminnym Mniejszości Niemieckiej w Bierawie, aktywny działacz społeczny od młodzieńczych lat.

13. Róża Zgorzelska – liderka społeczna, animatorka kultury, absolwentka Technikum Rolniczego w Prudniku, założycielka programu „Odnowa Wsi Biedrzychowice”. Przez trzy kadencje była Radną Gminy Głogówek w tym dwie w Zarządzie Gminy. Za swoją działalność została wielokrotnie nagrodzona, m.in. Honorową Odznaką „Zasłużony dla Województwa Opolskiego” czy nagrodą „Róża Pogranicza”. Od wielu lat działa na różnych szczeblach struktury Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

14. Krzysztof Graca – żonaty, ojciec dwójki dzieci, absolwent kierunku Informatyka na Uniwersytecie Opolskim. Mieszkaniec i były Sołtys Izbicka. Czynnie zaangażowany w sprawy i aktywności lokalne.

15. Justyna Wenzel – urodzona w Radawie (gmina Zębowice), obecnie mieszka w miejscowości Chobie, ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku prawo na Uniwersytecie Opolskim. Sołtys wsi Radawi, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Radawie. Działaczka społeczna, aktywnie działa na rzecz pozyskania środków finansowych na poprawę jakości życia małej społeczności lokalnej, organizatorka wielu wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych dla całej Gminy Zębowice.

16. Kryspin Cieplik – Żonaty, ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Bogacicy, nauczyciel języka niemieckiego, trener piłki nożnej UEFA B. Trener MIRO Deutsche Fussballschule Bogacica. Organizator wyjazdów i wymian zagranicznych dzieci i młodzieży do Niemiec, Czech i Belgii. Członek zarządu TSKN w województwie opolskim. Przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w gminie Kluczbork. Członek zarządu Mniejszości Niemieckiej w powiecie kluczborskim. Tematy jakimi chciałby się zajmować będąc posłem: Edukacja, Sport, Ochrona Środowiska. W wolnych chwilach chętnie czyta, wędkuje oraz interesuje się historia i sportem.

17. Maria Sikora – Mężatka, matka dwóch synów oraz babcia dwójki wnuków, nauczycielka języka niemieckiego przez 42 lata w Publicznej Szkole Podstawowej w Naroku. Działaczka samorządowa – od pięciu kadencji Radna Gminy Dąbrowa, od dwóch kadencji przewodnicząca Komisji Promocji Gminy oraz współpracy z gminami partnerskimi, zastępca przewodniczącego rady gminy przez dwie kadencje.

18. Krzysztof Reinert – żonaty, ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Malni. Od 2003 pracownik samorządowy a od 2019 zastępca Burmistrza Gogolina. Członek Zarządu Ziemia Malińska oraz Zarządu Kraina Św. Anny.

19. Aneta Langer – Żona oraz matka dwójki dzieci, pracownik biura rady gminy Cisek. Absolwentka kierunku praca socjalna i opiekuńczo-wychowawcza. Od dwóch kadencji przewodnicząca koła DFK w Cisku.

20. Joachim Świerc – Żonaty, ojciec dwójki dzieci, od urodzenia mieszkaniec Łubian. Przez 27 lat Sołtys wsi Łubniany. Od 1993 r. do 2021 r. pracownik samorządowy Urzędu Gminy Łubniany; w latach 1994-1998 radny Gminy Łubniany, w latach 1996-1998 członek Zarządu Gminy Łubniany. Przez 30 lat kierownik sekcji piłki nożnej i członek Zarządu LZS Śląsk Łubniany. Od 2002 Radny powiatu opolskiego, w obecnej kadencji członek Zarządu powiatu opolskiego.

21. Renata Wilk – Mężatka, matka trójki dorosłych dzieci. Od 1994 prowadzi własną działalność gospodarczą jako doradca podatkowy. W okresie 2010- 2017 radna Gminy Dobrzeń Wielki a następnie przez 2 lata radna Miasta Opola.

22. Waldemar Gielzok – Żonaty, ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Opola. Od 1999 prowadzi działalność gospodarczą jako tłumacz języka niemieckiego. Od 2013 r. przez trzy kadencję przewodniczący zarządu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.

23. Brygida Labisz – mężatka, matka trójka dzieci. Działaczka społeczna, przewodnicząca Towarzystwa Dobroczynnego Niemców na śląsku opolskim oddział nr 8 w Zdzieszowicach. Przewodnicząca DFK Zdzieszowice. Od 2006 roku Radna Rady Miejskiej w Zdzieszowicach, Tematy jakimi chciałaby się zajmować: Szeroko zakrojone działania mające na celu pozyskiwania środków unijnych. Budowa tanich mieszkań komunalnych i socjalnych. Polityka społeczna będzie jej głównym przedmiotem zaangażowania.

24. Roman Kolek – Szczęśliwy mąż, ojciec oraz dziadek trójki wnucząt, lekarz anestezjolog. Mieszkaniec Jemielnicy, od powstania samorządów powiatowych i województw aktywnie zaangażowany w prace samorządowe w samorządzie powiatu, Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych i Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Regularnie biega, uprawia Nordic Walking, jest sympatykiem siatkówki, piłki ręcznej, tenisa i wielu innych dyscyplin sportowych. Zaangażowany w rozwój samorządności województwa opolskiego od reformy administracyjnej w Polsce. W 2002, 2014 i 2018 uzyskał mandat radnego sejmiku opolskiego II, V i VI kadencji. w latach 2010–2021 Wicemarszałek Województwa Opolskiego. Tematy jakimi chciałby się zajmować: polityka zdrowotna i społeczna.

Fot. Kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.