W wykazie ulic Opola próżno szukać ulicy Wisławy Szymborskiej. Znaleźć ją można natomiast na mapach Targeo. Są tam nawet zaznaczone jakieś budynki i instytucja użyteczności publicznej. Fejk? Prawdopodobnie, ale czas z tym zrobić porządek i oddać Noblistce jakąś ulicę. Wnioskuje o to do władz miasta radny Platformy Obywatelskiej Tomasz Kaliszan.

Czy będzie w Opolu ulica Wisławy Szymborskiej?

– W 2022 Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję o upamiętnieniu Wisławy Szymborskiej i ustanowieniu 2023 roku – Rokiem Wisławy Szymborskiej – przypomniał na konferencji prasowej Tomasz Kaliszan. Zwrócił uwagę, że temat ten nie znalazł należytego miejsca w opolskiej przestrzeni publicznej.

„To jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą” – czytamy w senackim uzasadnieniu.

– O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.
Poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.
– W związku z powyższym zwracam się do Pana Prezydenta o odpowiednie upamiętnienie Wisławy Szymborskiej w przestrzeni publicznej miasta Opola np. poprzez nadanie imienia ulicy czy też jednostki kulturowo – oświatowej zaapelował Tomasz Kaliszan.

Proponuje również cały szereg innych działań, które przybliżałyby Opolanom twórczość i życie znakomitej poetki.

Jak na stolicę polskiej piosenki przystało, warto zwrócić uwagę że Szymborska swoją poezją inspirowała kompozytorów. Wszyscy znamy piosenkę ” Nic dwa razy się nie zdarza”, którą oprócz Łucji Prus i Mannamu włączali do swego repertuaru różni wykonawcy. Mniej znana jest „Miłość od pierwszego wejrzenia” z muzyką Zbigniewa Preisnera z repertuaru Zbigniewa Zamachowskiego, „Nienawiść”, śpiewana przez Hannę Banaszak, „Allegro ma non troppo” – Stanisława Sojki, czy „Jaskółka” Skaldów.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.